Ekspert: Marine Le Pen szuka sojuszników podczas podróży po Europie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 19:55
- Trudno stworzyć z kilkunastu narodów wspólną koalicję paneuropejską, bo na końcu pojawia się ich rywalizacja o interesy narodowe – mówił prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, odnosząc się do prób Marine Le Pen, która chce zbudować koalicję partii sojuszniczych.
Audio
  • Wizyta Marine Le Pen w historii, spotkanie Putin-Pompeo, Eurowizja w Izraelu (Jedynka/Więcej świata)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock/Ikars

Marine Le Pen odbywa tournée po Europie. Liderka partii Zjednoczenie Narodowe (dawniej "Front Narodowy"), Marine Le Pen odwiedziła Czechy, Słowację, Bułgarię, Belgię, ostatnio Estonię. Wystąpiła tam wspólnie z liderami Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej, która jest częścią koalicji rządowej.  

Le Pen w Estonii musiała odpowiadać na pytania o związki z Rosją, finansowanie jej partii przez Kreml. - Wybór Estonii z perspektywy zarzutów wobec Le Pen wydaje się czymś kuriozalnym – mówił prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jak dodał przy tym, widoczne jest, iż Le Pen szuka sojuszników. Jak mówił, pomysł Le Pen na koalicję jest wciąż bardzo zagadkowy.

Czy możliwa jest koalicja partii populistycznych czy eurosceptycznych? Czy celem jest tylko wygrana w wyborach? Dlaczego partie mainstreamowe nie potrafią znaleźć odpowiedzi na chwytliwe hasła populistyczne?

Więcej w nagraniu rozmowy.

W audycji była mowa m.in. o spotkaniu prezydenta Rosji i sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych oraz o konkursie Eurowizji w Izraelu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie, Agnieszka Bryc, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 17:27

agkm