X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agnieszka Cianciara: pokutuje przekonanie, że PE to tylko gadające głowy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 18:00
- Rada Europejska nie jest w stanie podjąć decyzji nie uzgodniwszy jej w Parlamencie Europejskim - powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN. 
Audio
  • Agnieszka Cianciara o frekwencji w wyborach europejskich (Jedynka/Więcej świata)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock

Za tydzień pierwsze kraje w UE zaczynają głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jako pierwsi do urn pójdą 23 maja Brytyjczycy. W Polsce tegoroczne wybory do PE budzą ogromne emocje szczególnie, że niedługo po nich wypadają wybory parlamentarne. A jak to wygląda w innych krajach?

- Frekwencja się bardzo rożni w poszczególnych państwach członkowskich, ona jest bardzo niska w Polsce. W 2004 roku u nas była trzecia od końca, troszkę więcej niż 24 proc - powiedziała Agnieszka Cianciara. Doprecyzowała, że mniejszym zainteresowaniem wybory do PE cieszyły się tylko na Słowacji i w Czechach, gdzie frekwencja była kilkunastoprocentowa. Jako kraje, w których głosuje wielu obywateli wymieniał Belgię, Holandię, Luksemburg i Włochy. - Jest pewnym standardem że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest niższa niż frekwencja w wyborach do parlamentów krajowych. To obserwujemy absolutnie we wszystkich krajach - wskazała Cianciara. 

Jej zdaniem, tym co wyróżnia Polskę, jest fakt, że w Polsce większość wyborców uważa, iż PE ma niewielkie znaczenie. - Mimo tych 15 lat w UE, pokutuje przekonanie, że decyzje są podejmowane przez państwa członkowskie, czyli Radę Europejską, a parlament tak właściwie nie ma nic do powiedzenia - powiedziała. Zwróciła uwagę, że "Rada nie jest w stanie podjąć decyzji, nie uzgodniwszy jej w PE".

Agnieszka Cianciara mówiła też o reprezentacji eurosceptyków w Parlamencie Europejskim.

W audycji poruszono również temat polskiego centrum lobbingowego w Brukseli i wyemitowano rozmowę Magdaleny Skajewskiej z francuskim politologiem i historykiem Dominiquiem Moisim o wizji Europy według Emmanuela Macrona. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia), dr Agnieszka Cianciara (ISP PAN)

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 17.27

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził udział kraju w majowych wyborach do PE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 19:21
Brytyjski minister i de facto wicepremier David Lidington potwierdził, że Wielka Brytania weźmie udział w zaplanowanych na 23 maja wyborach do Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń