Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem Ukrainy. Jak będą wyglądały relacje polsko-ukraińskie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 20:13
Ustępującego prezydenta Petra Poroszenkę zastąpi Wołodymyr Zełenski. Prezydent elekt uzyskał 73 procent poparcia, a w poniedziałek wygłosił mowę inauguracyjną, która miała miejsce w Kijowie. Jakie bedą stosunki między ukraińskim rządem a Polską? 
Audio
  • Ukraina ma nowego prezydenta. Jakie będą relacje polsko-ukraińskie? (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent elekt Ukrainy, Wołodymyr Zelensky
Prezydent elekt Ukrainy, Wołodymyr ZelenskyFoto: Oleg Petrasuk PAP/EPA

Według ukraińskich polityków i ekspertów najważniejszym punktem mowy nowo obranego prezydenta była zapowiedź rozwiązania parlamentu. Oficjalne zarządzenie zostanie wydane najprawdopodobniej jutro po spotkaniu z frakcjami parlamentarnymi. - Mam wrażenie, że kluczem do zrozumienia prezydentury Zełenskiego będzie jego chęć bezpośredniego dialogu z ukraińskim społeczeństwem. To jest to, co on potrafi. To jest to, dzięki czemu początkowo zdobył popularność i prezydenturę. Myślę, że to będzie kontynuowane - powiedział na antenie radiowej Jedynki Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Proeuropejskie elementy w przemówieniu nowego prezydenta dostrzegł minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz, jednak o stosunkach polsko - ukraińskich nie było mowy w prowadzonej wcześniej kampanii wyborczej. - Prezydent zaznaczył tylko, że Ukraińcy pracujący w Polsce wracali na Ukrainę i aby Polacy zaczęli pracować na ich terenie, aby ta Ukraina zaczęła być "mlekiem i miodem płynąca" - dodaje Adam Eberhardt. 

***

W audycji mowa była również o polskiej pomocy humanitarnej. Dlaczego Polska pomaga innym? - Pomoc humanitarna to przede wszystkim ratowanie i ochrona życia w czasie klęsk i katastrof spowodowanych warunkami naturalnymi czy wywołanym działalnością człowieka, ale nie tylko. Mówimy także o pomocy w czasie kryzysów i konfliktów - zaznacza Karolina Zelent-Śmigrodzka z MSZ. 

W dniach 11 -13 czerwca 2019 roku odbędą się warszawskie targi humanitarne w Nadarzynie pod patronatem prezydenta RP, Andrzeja Dudy. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski 

Goście: Adam Eberhardt (dyrektor OSW), Karolina Zelent-Śmigrodzka (zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ)

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 17.28

ans/kh

Czytaj także

Wybory na Ukrainie. "Mieszkańcy są tam głęboko rozczarowani klasą polityczną"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 18:57
- Na Ukrainie są duże aspiracje dotyczące transformacji państwa, ale układ oligarchiczno-biurokratyczny jest tam bardzo silny. W efekcie powoduje to rozczarowania społeczne i wybuchy kolejnych rewolucji - powiedział na antenie Jedynki w audycji "Więcej świata" dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, odnosząc się do zbliżających się tam wyborów prezydenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Adam Eberhardt: Wołodymyr Zełenski nie ma żadnych poglądów i to jest jego siła

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 18:05
- Wołodymyr Zełenski znalazł klucz do społeczeństwa poprzez bycie naturszczykiem w pełnym tego słowa znaczeniu - ocenił dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Poznaliśmy zwycięzcę pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie.
rozwiń zwiń