Ekspertka: kryzys rządowy nie zaszkodził premierowi Austrii

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 20:34
Austrią wstrząsnął kryzys rządowy po opublikowaniu nagrań obciążających polityków koalicyjnej partii FPOe. Afera wcale nie musi zachwiać pozycją premiera kraju - Sebastiana Kurza. Jak powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica, nie jest bowiem tajemnicą, że szef austriackiego rządu "nie dogadywał się" z politykami tego ugrupowania.
Audio
  • Kryzys polityczny w Austrii (Więcej świata/Jedynka)
Sebastian Kurz
Sebastian KurzFoto: PAP/CHRISTIAN BRUNA

W Austrii wybuchł kryzys rządowy w związku z nagraniem wideo opublikowanym przez niemiecką prasę, w którym Heinz-Christian Strache oferuje państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w uzyskaniu przez FPOe lepszego wyniku w wyborach parlamentarnych w 2017 roku. Heinz-Christian Strache - wicekanclerz Austrii oświadczył w sobotę, że podał się do dymisji, a Sebastian Kurz ją przyjmie. Zrezygnował też z funkcji szefa współrządzącej w kraju partii FPOe. 

Olga Doleśniak-Harczuk z Nowego Państwa i Instytutu Staszica twierdzi, że media w Austrii i Niemczech zadają sobie pytanie kto wpadł na pomysł nagrania rozmowy i dlaczego.  Nagrania zostały ujawnione przez niemiecki dziennik „ Süddeutsche Zeitung” i opiniotwórczy tygodnik „Der Spiegel”. Natomiast jednym z motywów aferalnego nagrania był pomysł Heinza-Christiana Strache na przejęcie przez córkę rzekomego, rosyjskiego oligarchy austriackiego tabloidu „Kronen Zeitung”. Strache dał do zrozumienia, że gazeta mogłaby promować odpowiednich polityków w czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Ekspertka powiedziała, że premiera Austrii "przestrzegano przed wchodzeniem w koalicję z FPOe" i pojawiła się "pewna nadzieja, że jednak zerwie ten mariaż z rozsądku". - Tym bardziej, że wcale Sebastianowi Kurzowi to nie zaszkodziło. Wręcz przeciwnie jego akcje rosną. Austriacy ewidentnie pochwalają decyzję, żeby odciąć się od FPOe - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa była również o zawieszeniu współpracy platformy Google z marką Huawei oraz wynikach wyborów w Indiach.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo, Instytut Staszica), Marek Wałkuski (Polskie Radio), Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 17.28

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patryk Kugiel: Sri Lanka była przypadkowym miejscem zamachów. Ataki były wycelowane w świat Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 18:11
- Dobór miejsca i czasu zamachów oraz sposób ich zorganizowania wskazują, że za dramatyczne wydarzenia na Sri Lance odpowiada ugrupowanie związane z globalnym dżihadem. Nie ma powodu, by lokalni muzułmanie wybierali na cel swoich ataków chrześcijan w ich największe święto - powiedział w radiowej Jedynce Patryk Kugiel, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. ambasador: Hamas ma rywala w Gazie, Islamski Dżihad

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 18:38
- W większości krajów muzułmańskich zaczął się ramadan. W militarnym kontredansie na Bliskim Wschodzie nie ma to znaczenia, choć ramadan, powinien być okresem spokoju – mówił w Jedynce b. ambasador w krajach arabskich Jan Natkański.
rozwiń zwiń