Była eurodeputowana: przewodniczący RE uzurpuje sobie nowe prawa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 18:49
Zdaniem profesor Genowefy Grabowskiej Donald Tusk przekracza kompetencje i ingeruje w wydarzenia wewnątrz niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Audio
  • Wysokiego szczeble funkcjonariusze Unii Europejskiej wobec wyborów (Więcej świata/jedynka)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (L) i prezydent Francji Emmanuel Macron (P)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (L) i prezydent Francji Emmanuel Macron (P)Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Przewodniczący Rady Europejskiej udzielił poparcia kandydującemu do Parlamentu Europejskiego z listy brytyjskiej partii Change UK byłemu ministrowi finansów Polski Jackowi Rostowskiemu. Eurosceptyczny "Daily Express" skrytykował takie postępowanie.

Prof. Genowa Grabowska, była eurodeputowana, uważa, że również w Polsce przewodniczący Rady Europejskiej angażuje się politycznie, występując na wiecach politycznych i wspierając określone partie. - To są takie przypadki, których w Unii Europejskiej jeszcze nie było - mówi była eurodeputowana. Uważa, że Unia Europejska jest nieprzygotowana na taką nadaktywność swoich funkcjonariuszy, którzy mają traktatowy zakaz pełnienia funkcji publilcznych. Podkreśla, że funkacja przewodniczącego rady Europejskiej jest bardzo młoda, istnieje dopiero 10 lat i wszystko, co się kształtuje wokół tej funkcji dopiero nabiera pewnej rutyny. - Miał być kims w rodzaju osoby szukającej kompromisów, wtedy, kiedy jest spór, a tu, tymczasem, przewodniczący uzurpuje sobie nowe prawa i zaczyna ingerować wewnątrz państw - ocenia Genowefa Grabowska.

Zwraca uwagę, że nie wiadomo, kiedy wypowiedź funkcjionariusza traktować, jak osobisty poglad, a kiedy jest to głos całego organu, np. Komisji Europejskiej.

W jaki sposób wysocy urzędnicy unijni angażują się w życie polityczne swoich krajów, czy powinni być w tych relacjach apolityczni i neutralni? Jak Rumunia postąpiła wobec Fransa Timmermansa, który krytykował ten kraj?

Posłuchaj całej audycji w której również relacja z Londynu o wiecu kończącym kampanię do Parlamentu Europejskiego lidera Partii Brexit Nigela Farage’a oraz o możliwym konflikcie zbrojnym Iran-Stany Zjednoczone.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, była eurodeputowaną), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie), dr Marcin Rzepka (iranista z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie)

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Zdzisław Krasnodębski: rola Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej jest przeceniana

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 18:36
- Donald Tusk nie jest wyróżniającym się przewodniczącym Rady Europejskiej, nie ma zbyt wielu sukcesów - ocenił prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Jego powrót do polskiej polityki jest mało prawdopodobny - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski o łamaniu przez Donalda Tuska unijnego prawa: udział w marszu opozycji, z hasłami wyborczymi, nie pozostawia żadnych złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 08:49
Jacek Saryusz-Wolski, numer 1 z listy PiS do Parlamentu Europejskiego, nie ma wątpliwości, że przewodniczący Rady Europejskiej stoi na czele opozycji, choć unijne prawo nie dopuszcza takich zachowań.
rozwiń zwiń