X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert o wyborach do Europarlamentu: w większości państw głosowania nie dotyczyły spraw europejskich

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 20:37
-Te wybory były istotne z punktu widzenia polityki krajowej. Mamy do czynienia z testem wyborczym w krajach po znaczacych kryzysach. Jest to np. sprawdzian dla prezydentury Emmanuela Macrona i sprawdzian dla Wielkiej Brytanii, gdzie głosowanie potwierdziło, że Brytyjczycy głosowali za lub przeciw Brexitowi - podsumowała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Insytutu Spraw Międzynarodowych. 
Audio
Parlament Europejskizdjęcie ilustracyjne
Parlament Europejski/zdjęcie ilustracyjneFoto: Unia Europejska 2019

- Te wybory brytyjskie są kompletnie specyficzne i tutaj tematyka europejska była dominująca. Decyzja o przedłużeniu do 31 października Brexitu ewidentnie spolaryzowało scenę polityczną - oceniła w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim dr Jolanta Szymańska. 

Dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona sytuacja po wyborach się zmienia. Skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe (RN) Marine Le Pen zdobyło 24 mandaty i tym samy wyprzedziło w wyborach do Parlamentu Europejskiego partię obecnego prezydenta, której przypadają 23 miejsca. - Macron przegrał te starcie na forum europejskim i musi przyłączyć się do liberałów - stwierdza dr Szymańska. 

W komentarzu korespondentki Polskiego Radia w Brukseli, Beaty Płomeckiej, pada stwierdzenie, że tegoroczne wybory mogą dużo zmienić w Europie. -Dwie frakcje, które od 40 lat miały większość w Parlamencie Europejskim, czyli "Chadecy" i "Socjaliści" teraz tracą większość - dodaje. 

W Niemczech największe poparcie zdobył blok partii chadeckich CDU/CSU. Na drugim miejscu znaleźli się Zieloni z 22. procentami poparcia. -Socjaliści tracą zdecydowanie na korzyść Zielonych. To są dwa trendy, z jednej strony topnienie wielkiej koalicji, a z drugiej polityka klimatyczna, która jak widać w Europie Zachodniej zaczyna być tematem numer jeden - podkreśla ekspert. 

Mowa była również o wynikach do Parlamentu Europejskiego w Rumunii. Zdaniem korespondenta Krzysztofa Renika, wyborcy największym zaufaniem obdarzyli opozycyjną Partię Narodowo - Liberalną. 

Do tej pory Rumunia posiadała w Europarlamencie 32. Europosłów, natomiast po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskich będzie posiadać 33 Eurodeputowanych. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Grzegorz Ślubowski 

Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Krzysztof Renik (korespondent Polskiego Radia) dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 27.05.2019

Godzina emisji: 17:27

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: brexit jest niemal przesądzony, nie wiemy tylko jaki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:00
- Do brexitu zamierza doprowadzić rząd Theresy May. A nawet jeśli będą przyspieszone wybory i wygra je opozycja – to także lider Partii Pracy Jeremy Corbyn nie jest entuzjastą UE. Ktokolwiek będzie rządził, raczej będziemy mieli do czynienia z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, pytanie w jakiej wersji – mówił dr Krzyszof Winkler w audycji ”Więcej świata” w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicystka: UE próbuje przymusić Londyn do przyjęcia umowy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:39
Unijni przywódcy zgadzają się na opóźnienie brexitu do 22 maja pod warunkiem, że umowa brexitowa zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu w brytyjskim parlamencie - brzmi projekt wniosków przygotowanych na szczyt, ujawnionych przez unijnych dyplomatów. O scenariuszach brexitowych dyskutowali w Jedynce publicyści Aleksandra Rybińska i Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski impas ws. brexitu. Dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse: w parlamencie wszyscy są podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:55
- Są tak naprawdę dwa warianty zakładające wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pierwszy to twardy brexit, czyli brak ratyfikacji umowy ze strony brytyjskiego parlamentu, a drugim jest wyjście z uzyskanym z UE porozumieniem. Rozwiązanie numer jeden jest teraz najbardziej prawdopodobne – powiedział na antenie Jedynki w audycji "Więcej świata" dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń