Ekspert o aferze korupcyjnej w Austrii: na pewno nie stał za tym wywiad rosyjski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 21:30
Parlament Austrii przegłosował wotum nieufności dla rządu kanclerza Sebastiana Kurza. To pierwszy taki przypadek w powojennej historii Austrii. Dlaczego najmłodszy szef rządu w Europie musiał pożegnać się ze stanowiskiem i jaki wpływ na jego odwołanie miała tzw. afera z Ibizy - m.in. o tym mówił w audycji "Więcej świata" Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita").
Audio
  • Goście audycji w rozmowie (Więcej świata/Jedynka)
Sebastian Kurz
Sebastian KurzFoto: PAP/CHRISTIAN BRUNA

Sebastian Kurz był najmłodszym szefem rządu w Europie. Urząd kanclerza sprawował przez 525 dni. Przyspieszone wybory parlamentarne w Austrii odbędą się prawdopodobnie we wrześniu.

Piotr Jendroszczyk powiedział w audycji, że obalenie rządu Kurza jest pokłosiem tzw. afery z Ibizy. Jak przypomniał, dwa lata temu szef Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Heinz-Christian Strache spotkał się z kobietą, która przedstawiła się jako siostrzenica znanego oligarchy rosyjskiego. - Ta kobieta mówiła, że chce kupić gazetę "Kronen Zeitung", a FPOe miałaby dzięki temu zyskać wsparcie przed wyborami. W zamian firma kobiety miała otrzymać korzystne kontrakty. Rozmowę nagrano. - tłumaczył Jendroszczyk.

Zdaniem gościa Jedynki, za aferą nie stał jednak wywiad rosyjski. Jendroszczyk zwrócił uwagę na fakt, że według austriackich gazet, to "pewna lewicowa organizacja w Niemczech" - rzekomo skonfliktowana z prawicowymi populistami - czekała tylko na odpowiedni moment, aby aferę "pokazać światu".

Jendroszczyk podkreślił, że dziwi go zwłaszcza zachowanie Heinza-Christiana Strache. - Jak łatwo można było namówić przywódcę dużej partii w Austrii, aby bez sprawdzania danych politycznych rozmówcy zgodził się na tak szczerą, alkoholową dyskusję - skomentował ekspert.

W audycji także m.in. na temat wyborów prezydenckich na Litwie - korespondencja z Wilna Kamila Zalewskiego oraz o spotkaniu Donalda Trumpa z premierem Japonii Shinzo Abe - wypowiedź Michała Baranowskiego (szefa Warszawskiego Biura German Marshall Fund of the United States).

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita"), Michał Baranowski (szef Warszawskiego Biura German Marshall Fund of the United States)

Data emisji: 28.05.2019

Godzina emisji: 17:27

K.A


Czytaj także

Ekspert: Marine Le Pen szuka sojuszników podczas podróży po Europie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 19:55
- Trudno stworzyć z kilkunastu narodów wspólną koalicję paneuropejską, bo na końcu pojawia się ich rywalizacja o interesy narodowe – mówił prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, odnosząc się do prób Marine Le Pen, która chce zbudować koalicję partii sojuszniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka: kryzys rządowy nie zaszkodził premierowi Austrii

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 20:34
Austrią wstrząsnął kryzys rządowy po opublikowaniu nagrań obciążających polityków koalicyjnej partii FPOe. Afera wcale nie musi zachwiać pozycją premiera kraju - Sebastiana Kurza. Jak powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica, nie jest bowiem tajemnicą, że szef austriackiego rządu "nie dogadywał się" z politykami tego ugrupowania.
rozwiń zwiń