Sytuacja polityczna w W. Brytanii po rezygnacji Theresy May. Kto zostanie jej następcą?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 20:18
Brytyjska premier Theresa May zrezygnowała w piątek ze stanowiska lidera rządzącej Partii Konserwatywnej. Do czasu wyłonienia jej następcy pozostanie jednak na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki szefa ugrupowania. Zdaniem prof. Leszka Jesienia (Collegium Civitas), jej następcą może zostać kontrowersyjny polityk - b. szef MSZ Boris Johnson. 
Audio
  • O odejściu Theresy May ze stanowiska premiera i szefa Partii Konserwatywnej (Więcej świata/Jedynka)
Theresa May
Theresa May Foto: Andy Rain PAP

Boris Johnson w kampanii referendalnej w 2016 r., a następnie w przed wyborami parlamentarnymi w 2017 r. twierdził, że członkostwo w Unii Europejskiej kosztuje Wielką Brytanię 350 milionów funtów tygodniowo.

- To jest człowiek, który lubi mówić różne rzeczy, które nie do końca są spójne, ale z jakiegoś powodu, część elektoratu wewnątrz partii konserwatywnej mu ufa - powiedział Leszek Jesień.

Gość Jedynki stwierdził, że po rezygnacji Theresy May "nie zmienił się układ wewnątrz parlamentarny i do wyborów się nie zmieni". - Także podstawowe zadanie, jakie stoi przed osobą, która zastąpi premier - podkreślił.

Rozmówcy Michała Żakowskiego dyskutowali też m.in. o zapowiedzi pierwszej wizyty zagranicznej nowego prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, który w lipcu planuje przyjechać do Polski.

- Z pewnością jest to nowe otwarcie w naszych stosunkach, w których panował "zimny pokój". Myślę, że możemy się bardzo cieszyć, że epoka pani Dalii Grybauskaitė się kończy, gorzej być nie może - powiedziała publicystka Maja Narbutt ("Sieci").

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Goście: prof. Leszek Jesień (Collegium Civitas), Maja Narbutt (publicystka tygodnika "Sieci", znawca spraw litewskich), Krzysztof Renik (korespondent Polskiego Radia). 

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 17.26

ans/IAR