Amerykańscy żołnierze w Polsce. Ilu i kiedy?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 19:49
- Strona polska chciałaby, żeby żołnierze przyjechali do Polski do końca tego roku - donosi ze Stanów Zjednoczonych Wojciech Cegielski z Polskiego Radia. Trwa oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA.
Audio
  • Wizyta Andrzeja Dudy w USA, zamieszki w Hongkongu i burzliwe dyskusje o unijnych stanowiskach (Jedynka/ Więcej Świata)
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: Ron Sachs / Newscom / PAP

Prezydenci: Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali wczoraj deklarację w sprawie zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Amerykanie wyślą do naszego kraju około 1000 dodatkowych żołnierzy.

- Tak naprawdę nie znamy szczegółów, ilu dokładnie będzie żołnierzy, ponieważ w deklaracji i słowach prezydenta Trumpa mówi się o około 1000 żołnierzy. Finalna liczba zapewne będzie zbliżona do 1000, niemniej jednak jeszcze jej nie znamy. Nie wiemy też, czy będzie to jedna czy wiele lokalizacji, do których przyjadą żołnierzy. Wiemy natomiast, że będą to w dużej mierze logistycy, czyli żołnierze, którzy będą odpowiadali za przerzut innych amerykańskich żołnierzy w rejon konfliktu, gdyby do takiego doszło - komentuje Wojciech Cegielski.

Kto zapłaci za realizację porozumienia z Amerykanami? Czy to możliwe, żeby dodatkowo żołnierze przylecieli do Polski już w tym roku? Jakie ustalenia wypracowano w sprawie bezpieczeństwa energetycznego? Z kim jutro spotka się prezydent Duda? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji "Więcej Świata" poruszono również temat zamieszek w Hongkongu. Wczoraj liczba rannych wyniosła 22 osoby. Protesty dotyczą próby wprowadzenia nowego prawa, która miałoby umożliwiać ekstradycje mieszkańców Hongkongu do Chin.

- Obawy Hongkończyków budzi fakt, że można będzie przeprowadzać ekstradycje do Chin nie tylko osób podejrzanych o przestępstwa, ale być może Chiny jako państwo niedemokratyczne będą mogły wykorzystać to prawo do celów niedemokratycznych - mówi Justyna Szczudlik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Dlaczego Hongkong jest nazywany wyspą wolności w Chinach? Czy odłożenie drugiego czytania ustawy będzie miało jakiś wpływ na jej wycofanie? Jak często mieszkańcy Hongkongu protestują?

Ponadto Karolina Zbytniewska, szefowa portalu Euractiv.pl opowiedziała o burzliwych rozmowach na temat obsadzania unijnych stanowisk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Wojciech Cegielski (Polskie Radio), Justyna Szczudlik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Karolina Zbytniewska (Euractiv.pl)

Data emisji: 13.06.2019

Godzina emisji: 17.26

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: nasze bezpieczeństwo zostanie wzmocnione

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:15
- Liczba żołnierzy USA ma zostać zwiększona do sześciu tysięcy, Polska pokryje koszty rozbudowy infrastruktury, ale nie będziemy płacili za stacjonowanie żołnierzy amerykańskich. To są bardzo korzystne warunki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Wróblewski: wchodzimy na nowy poziom współpracy i zaawansowania technologicznego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 19:45
Możliwe, że już w 2024 roku na polskim niebie pojawią się samoloty F-35. Są to najnowocześniejsze samoloty na świecie. Nasz kraj zamierza pozyskać je od Stanów Zjednoczonych. M.in. właśnie na ten temat Andrzej Duda rozmawia z Donaldem Trumpem.
rozwiń zwiń