Prof. Paweł Kowal: mamy wspólne sprawy z różnymi państwami

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 19:45
- Nie patrzmy na to, co dzieje się wewnątrz Unii Europejskiej w kategoriach, że musimy mieć jakiś trwały sojusz […]. Patrzmy przez pryzmat pragmatycznego podejścia, czyli że do różnych spraw musimy sprawnie zawierać sojusze - mówi prof. Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Audio
  • Polska wizja jednoczącej się Europy, śmierć byłego prezydenta Egiptu, konflikt USA i Iranu (Jedynka/ Więcej świata)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych wygłasza dziś na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie wykład na temat "polskiej wizji jednoczącej się Europy". Jaka zatem jest rola Polski w tej Europie?

Prof. Paweł Kowal tłumaczy powody obecności Polski w Unii Europejskiej. – Na kontynencie europejskim jest dość dużo państw na dość małym terytorium i te państwa muszą ściśle zintegrować się, żeby ze sobą handlować, a ich obywatele mogli swobodnie podróżować. W innym przypadku granice byłyby pozamykane, towary byłoby trudniej sprzedać […] i prowadziłoby to do konfliktów - ocenia ekspert Jedynki.

- Jesteśmy państwem średnim z ambicjami na więcej i dlatego tych spraw, które musimy załatwić, jest dużo. Nie da się znaleźć drugiego państwa, które ma taki sam zestaw spraw, bo jest albo mniejsze albo leży w innej części Europy. Mamy wspólne sprawy z różnymi państwami w zależności od tego, która to kwestia - dodaje prof. Paweł Kowal.

Ekspert odniósł się również do Inicjatywy Trójmorza, która początkowo była oceniana przez niektórych jako konkurencja dla Unii Europejskiej. - Ten sojusz powstał dlatego, że mamy podobne położenie geograficzne, podobne problemy pod względem infrastruktury. Powodem jest również to, że wszyscy mieliby zysk w wyniku połączenia północy z południem, tak by cała infrastruktura nie była tylko skoncentrowana na przelocie ze wschodu na zachód. Jeżeli sojusz będziemy widzieli w ramach wspólnych spraw i elementów do załatwienia, to nie popełnimy politycznego błędu - mówi prof. Paweł Kowal.

Dlaczego Unia Europejska nie może być tylko od spraw gospodarczych? Jak bardzo zmieni się sytuacja Polski po Brexicie? Czy Polacy potrafią budować sojusze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji także materiał Adriana Bąka o śmierci byłego prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego i obawie o początek nowych starć. Ponadto Adam Balcer z Instytutu Wise Europa i Studium Europy Wschodniej UW mówi o konflikcie USA i Iranu. Stany Zjednoczone wysłały dodatkowe 1000 żołnierzy w rejon Morza Śródziemnego, natomiast Irańczycy zapowiadają, że za kilka dni przekroczą limit uranu dozwolonego do składowania w ramach umowy zawartej w 2015 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: prof. Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN), Adrian Bąk (korespondent Polskiego Radia), Adam Balcer (Instytut Wise Europa i Studium Europy Wschodniej UW)

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 17.27

DS/ans

Czytaj także

Brexit "no deal", bez porozumienia? Theresa May nie przekonała posłów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 19:34
Przed świętami premier Theresa May zrezygnowała z głosowania ws. umowy o wyjściu z Unii Europejskiej, wiedząc, że je przegra. - Debata rusza z tego samego miejsca, w którym się zatrzymała, ale rośnie presja, brakuje czasu - mówił w Jedynce Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. ambasador: Hamas ma rywala w Gazie, Islamski Dżihad

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 18:38
- W większości krajów muzułmańskich zaczął się ramadan. W militarnym kontredansie na Bliskim Wschodzie nie ma to znaczenia, choć ramadan, powinien być okresem spokoju – mówił w Jedynce b. ambasador w krajach arabskich Jan Natkański.
rozwiń zwiń