Donald Trump odwołał atak na Iran. "Chodzi o wywarcie pewnej presji"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 19:33
- To jest m.in. ta wyraźna logika prowadzonej strategii przez USA w tym regionie - mówi prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Amerykanie byli gotowi do ataku odwetowego przeciw Iranowi, ale prezydent Donald Trump odwołał operację.
Audio
  • Donald Trump odwołał atak na Iran. Komentarz eksperta (Jedynka/ Więcej świata)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

New York Times poinformował, że prezydent USA Donald Trump zatwierdził atak na Iran w związku z zestrzeleniem amerykańskiego drona. W piątek Donald Trump potwierdził, że siły amerykańskie były gotowe do rozpoczęcia odwetu przeciwko Iranowi, jednakże prezydent USA postanowił zrezygnować z ataku 10 minut przed jego rozpoczęciem.

W ocenie eksperta Jedynki jest to wywieranie presji na Iran. Podobnie było w maju, kiedy Amerykanie zaostrzyli restrykcje wobec Iranu, dążąc do jego całkowitej izolacji i pozbawienia dochodów z eksportu ropy. - Iran stracił nawet te częściowe możliwości transportu ropy naftowej do państw, które mogły ją jeszcze przyjmować. Iran stoi na ropie i gazie, a gospodarka irańska w tej chwili radykalnie ograniczyła swoje wydobycie do niemal szczątkowego poziomu - komentuje prof. Piotr Grochmalski.

- Amerykanie chyba trochę liczyli, że ograniczone świadczenia socjalne i rosnąca inflacja, spowodują, że Iran będzie pod ścianą i będzie gotowy na negocjacje oraz ustępstwa większe niż dotąd. Mam na myśli, że sam sam ograniczy pewne programy i da większą możliwość integracji, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy - dodaje ekspert Jedynki.

Czy po wycofaniu się z ataku przez USA, może jeszcze dojść do działań militarnych w Iranie? Dlaczego Donald Trump podjął decyzję o zawieszeniu akcji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W audycji również o antyrosyjskich protestach w Gruzji. Ponadto dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego wypowiada się na temat szczytu Unii Europejskiej, który nie zdecydował o obsadzie najważniejszych stanowisk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej), dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 21.06.2019

Godzina emisji: 17.26

DS/K.A

Czytaj także

Trump wysyła dodatkowo 1500 żołnierzy na Bliski Wschód

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 21:40
Stany Zjednoczone wysyłają na Bliski Wschód dodatkowe wojska. Tym razem w rejon Zatoki Perskiej uda się 1500 amerykańskich żołnierzy. Poinformował o tym prezydent przed odlotem do Japonii.
rozwiń zwiń