Jakub Groszkowski o protestach w Pradze: Babisz jako premier polaryzuje czeskie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 20:22
- Niejawny raport został ujawniony przez czeskie media i wynika z niego, że Komisja Europejska nie ma wątpliwości, że Andrej Babisz jest w konflikcie interesów, ponieważ nie zrezygnował całkowicie ze swojego poprzedniego życia jako biznesmen - mówi Jakub Groszkowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. W Czechach doszło do największej demonstracji od czasów Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku.
Audio
  • Demonstracja przeciwko premierowi w Czechach, nieudany zamach stanu w Etiopii, kolejne sankcje na Iran (Jedynka/ Więcej świata)
Premier Czech Andrej Babisz
Premier Czech Andrej BabiszFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

W ostatnią niedzielę ok. 250 tys. Czechów wzięło udział w demonstracji, która miała miejsce w Pradze. Protestujący domagali się dymisji premiera Andreja Babisza, któremu zarzucają korupcję, załatwianie własnych interesów przy pomocy państwa i narażanie na szwank pozycji Czech w Unii Europejskiej. Demonstrację zainicjowała organizacja studencka Milion Chwil dla Demokracji. Premier odpowiada, że w Czechach jeszcze nigdy nie było tak dobrze jak teraz.

- Milion Chwil dla Demokracji organizuje protesty w zasadzie od 2 miesięcy. Do tej pory nie miały aż tak wielkiej skali, dlatego rzadziej przebijały się do międzynarodowych mediów - przekazuje Jakub Groszkowski.

Co protestujący zarzucają premierowi? - Jednym z tematów jest kwestia konfliktu interesów. Ostatnio zwraca na to uwagę przede wszystkim Komisja Europejska - mówi gość Jedynki, tłumacząc, że Andrej Babisz nie do końca zrezygnował z poprzedniego życia zawodowego jako biznesmen. - W momencie wejścia do polityka, tak naprawdę stał się oligarchą, który z jednej strony uchwala warunki przyznawania dotacji europejskich różnego rodzaju firmom, a z drugiej strony firma, z którą nie zerwał całkowicie kontaktów, jest istotnym beneficjentem tych dotacji - dodaje.

Andrej Babisz, mimo protestów, może jednak liczyć na wysokie poparcie. - Jego ugrupowanie cały czas jest liderem sondaży. Przed miesiącem jego partia wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego. Cieszy się też największym zaufaniem spośród liderów ugrupowań w czeskim parlamencie. Cała rzesza Czechów uważa, że Andrej Babisz choć nie jest idealnym politykiem, cały czas jest lepszy niż liderzy tradycyjnych partii - uważa Jakub Groszkowski.

Jakie jeszcze działanie premiera budzi największe kontrowersje wśród protestujących? Czy Milion Chwil dla Demokracji ma szansę stać się wiodącym ruchem politycznym? Czy w związku z zarzutami dla premiera, pozycja Czech w Unii Europejskiej może zostać osłabiona? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji znajduje się również materiał dotyczący wydarzeń w Etiopii i nieudanej próby zamachu stanu. Ponadto Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odpowiada na pytania dotyczące prezydenta Donalda Trumpa i wprowadzenia nowych sankcji na Iran, a dokładniej na przywódcę duchowego tego kraju.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 17.25

DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po wyborach do PE rozpoczyna się walka o obsadę najwyższych stanowisk w UE

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 07:10
Już dziś spotykają się szefowie największych frakcji w europarlamencie, we wtorek natomiast szczyt z udziałem unijnych liderów i dyskusja, kto stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, unijnej dyplomacji i europarlamentu. Tym razem ułożenie politycznych puzzli będzie wyjątkowo trudne, między innymi dlatego, że Parlament Europejski jest bardziej podzielony niż poprzedni, a to on będzie zatwierdzał Komisję Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik premiera Węgier: wspólne stanowisko państw V4 na szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 16:26
- Premierzy państw V4 ustalili w czwartek w Budapeszcie, że zajmą wspólne stanowisko na najbliższym szczycie UE - oznajmił Bertalan Havasi, rzecznik premiera Węgier Viktora Orbana. Premier Czech Andrej Babisz powiedział jednak, że V4 nie mają wspólnego kandydata na szefa KE.
rozwiń zwiń