Jarosław Guzy: Krzysztof Szczerski pasuje do układanki politycznej w NATO

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 19:59
Kandydatura Krzysztofa Szczerskiego na zastępcę sekretarza generalnego NATO została formalnie zgłoszona. Czy szef gabinetu prezydenta ma szansę na objęcie drugiego najważniejszego stanowiska w Sojuszu? - Tę kandydaturę uprawdopodabnia poparcie Stanów Zjednoczonych - komentuje Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Audio
  • Krzysztof Szczerski kandydatem na zastępcę sekretarza generalnego NATO, relacje francusko-rosyjskie (Jedynka/ Więcej świata)
NATO
NATOFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Możliwe, że Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP już niedługo obejmie funkcję zastępcy sekretarza generalnego. Jego kandydatura została zgłoszona formalnie. Zastępca sekretarza generalnego NATO to drugie największe stanowisko urzędnicze w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Czy Krzysztof Szczerski ma duże szanse na objęcie tego stanowiska? - Teoretycznie rzecz biorąc, decyzja należy do sekretarza generalnego, czyli Jensa Stoltenberga, ale oczywiście wiadomo, że wpływ mają również kraje członkowskie, w tym Stany Zjednoczone - mówi Jarosław Guzy. - Szanse są odbiciem wzmacniającej się pozycji Polski i całego regionu w NATO. Z punktu widzenia układanki politycznej w Sojuszu, pasowałoby to bardzo. Czy zapadnie taka decyzja? Może jeszcze nie teraz, może kilka lat później, ale wcześniej czy później Polska na pewno będzie reprezentowana również na tym szczeblu. Miejmy nadzieję, że już teraz - dodaje.

Posada sekretarza generalnego jest szczególnie istotna, ponieważ ten - jak wspomina ekspert Jedynki - organizuje prace Sojuszu pod kątem politycznym, jak i do pewnego stopnia wojskowym. - Jego zastępca ma niższą rangę, ale jest wprowadzony we wszystkie najważniejsze sprawy Sojuszu. Jest w mechanizmach decyzyjnym i organizacyjnym, co jest bardzo odpowiedzialną funkcją. Zastępcy sekretarza generalnego podróżują w ramach specjalnych misji do wielu krajów i mają wyznaczoną ważną rolę. Warto starać się o to - twierdzi Jarosław Guzy.

Jarosław Guzy przyznaje, że NATO cały czas zmienia się. - Paradoksalnie wraca do swoich korzeni, ponieważ powstało w odpowiedzi na zagrożenie ze strony sowieckiego imperium, które podbiło połowę Europy i miało ochotę na jeszcze więcej. Sens istnienia NATO był poddawany w wątpliwość, kiedy wydawało się, że zakończyła się zimna wojna, panuje pokój na świecie i pojawiają się co najwyżej konflikty lokalne. Kiedy zagrożenie wróciło na wielką skalę, NATO powraca do formuły sojuszu polityczno-wojskowego, który musi mieć realne możliwości działania i dać realne gwarancje swoim członkom - stwierdził gość Jedynki.

Ponadto w programie rozmowa z Michelem Viatteau, dyrektorem biura AFP w Polsce. Gość Jedynki odpowiada na pytanie: czy Francuzi są zafascynowani Rosją?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), Michel Viatteau (biuro AFP w Polsce)

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

K. Szczerski o kandydowaniu na wiceszefa NATO. "Mam zgodę prezydenta"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 08:28
- Prezydent wyraził zgodę na to, żebym wstawił moje nazwisko do puli - powiedział w "Sygnałach dnia" Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy), pytany o swoją kandydaturę na stanowisko wiceszefa NATO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Zasztowt: może to być początek końca rządów Gruzińskiego Marzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 19:37
- W tej chwili rząd Gruzińskiego Marzenia boi się bardziej ludzi na ulicach, którzy demonstrują swoją niechęć do rządu. Również pod hasłami antyrosyjskimi - mówi dr Konrad Zasztwot z Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku dni w Tbilisi odbywają się demonstracje. Czy w Gruzji dojdzie do zmiany władzy?
rozwiń zwiń