Dr Jolanta Szymańska: obsada unijnych stanowisk wzmocni tandem niemiecko - francuski

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 20:00
- Wstępna obsada unijnych stanowisk wzmocni tandem francusko – niemiecki. Widać tu pewnego rodzaju kompromisy, dlatego, że w kwestiach gospodarczych Francja i Niemcy mają inne spojrzenie na strefę Euro czy rynek europejski - mówiła o dzisiejszych ustaleniach ze szczytu UE dr Jolanta Szymańska. 
Audio
  • Wybór najważniejszych stanowisk we Wspólnocie Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Niemiecka minister obrony - Ursula von der Leyen
Niemiecka minister obrony - Ursula von der LeyenFoto: FOCKE STRANGMANN/PAP/EPA

Przywódcy unijnych krajów wstępnie uzgodnili obsadę najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Nieoficjalnie nową przewodniczącą Komisji Europejskiej ma zostać minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, unijną dyplomacją miałby się zająć Hiszpan Josep Borrell, a przewodniczącym Rady Europejskiej ma być premier Belgii Charles Michel. Z kolei szefową Europejskiego Banku Centralnego miałaby zostać Francuzka Christine Lagarde. - Dwa najważniejsze stanowiska trafią do kobiet: stanowisko szefa Komisji Europejskiej oraz szefa Europejskiego Banku Centralnego. To jest realna władza i realne reformy. To będzie tandem dwóch kobiet z dwóch największych krajów Unii Europejskiej - zaznaczyła dr Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Ekspertka na antenie radiowej Jedynki podkreśliła, że trójka obsadzonych stanowisk to państwa założycielskie Unii Europejskiej. - Są to Francja, Niemcy i Belgia (...) Państwa założycielskie są trochę niepokojące. Wydawało się ze debacie o przyszłości Europy te nowe sojusze czy też Liga Hanzeatycka i Grupa Wyszehradzka odgrywają większą rolę, natomiast tutaj widać, że w podziale stanowisk nie specjalnie wpłynęły one na obsadę kandydatury z ich grona - dodała dr Szymańska. 

Gość audycji powiedziała również, że podczas szczytu nastąpiła porażka systemu "szpicen kandidaten". - Żaden z kandydatów nie pojawia się i nie dostaje żadnego stanowiska - stwierdziła. 

Czy unijni liderzy zaakceptują w pełni taki podział stanowisk?

***

W audycji była mowa również o demonstracjach w Hongkongu przeciw prawu umozliwiającemu ekstradycję do Chin. - Demonstranci uważają, że do tej pory nie zostali wysłuchani. Mają trzy podstawowe postulaty: dymisja Carrie Lam, wycofanie ustawy ekstradycyjnej, która jest teraz zawieszona i spełnienia obietnicy wolnych wyborów do rady legislacyjnej - powiedział Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Więcej w materiale Tomasza Sajewicza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

ProwadziMagdalena Skajewska 

Goście: dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich), Beata Płomecka (korespondentka PR w Brukseli), Tomasz Sajewicz (korespondent PR w Pekinie) 

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 17.25

IAR/ans 

Czytaj także

Prof. Tomasz Grosse: jeżeli kandydatura Timmermansa zostanie utrącona to dobrze się stanie dla integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:18
- Polski rząd miał różnego rodzaju problemy z Fransem Timmermansem i jego kandydatura nie jest pozytywna z punktu widzenia interesów kraju - mówi prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń