X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Jolanta Szymańska: obsada unijnych stanowisk wzmocni tandem niemiecko - francuski

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 20:00
- Wstępna obsada unijnych stanowisk wzmocni tandem francusko – niemiecki. Widać tu pewnego rodzaju kompromisy, dlatego, że w kwestiach gospodarczych Francja i Niemcy mają inne spojrzenie na strefę Euro czy rynek europejski - mówiła o dzisiejszych ustaleniach ze szczytu UE dr Jolanta Szymańska. 
Audio
  • Wybór najważniejszych stanowisk we Wspólnocie Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Niemiecka minister obrony - Ursula von der Leyen
Niemiecka minister obrony - Ursula von der LeyenFoto: FOCKE STRANGMANN/PAP/EPA

Przywódcy unijnych krajów wstępnie uzgodnili obsadę najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Nieoficjalnie nową przewodniczącą Komisji Europejskiej ma zostać minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, unijną dyplomacją miałby się zająć Hiszpan Josep Borrell, a przewodniczącym Rady Europejskiej ma być premier Belgii Charles Michel. Z kolei szefową Europejskiego Banku Centralnego miałaby zostać Francuzka Christine Lagarde. - Dwa najważniejsze stanowiska trafią do kobiet: stanowisko szefa Komisji Europejskiej oraz szefa Europejskiego Banku Centralnego. To jest realna władza i realne reformy. To będzie tandem dwóch kobiet z dwóch największych krajów Unii Europejskiej - zaznaczyła dr Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Ekspertka na antenie radiowej Jedynki podkreśliła, że trójka obsadzonych stanowisk to państwa założycielskie Unii Europejskiej. - Są to Francja, Niemcy i Belgia (...) Państwa założycielskie są trochę niepokojące. Wydawało się ze debacie o przyszłości Europy te nowe sojusze czy też Liga Hanzeatycka i Grupa Wyszehradzka odgrywają większą rolę, natomiast tutaj widać, że w podziale stanowisk nie specjalnie wpłynęły one na obsadę kandydatury z ich grona - dodała dr Szymańska. 

Gość audycji powiedziała również, że podczas szczytu nastąpiła porażka systemu "szpicen kandidaten". - Żaden z kandydatów nie pojawia się i nie dostaje żadnego stanowiska - stwierdziła. 

Czy unijni liderzy zaakceptują w pełni taki podział stanowisk?

***

W audycji była mowa również o demonstracjach w Hongkongu przeciw prawu umozliwiającemu ekstradycję do Chin. - Demonstranci uważają, że do tej pory nie zostali wysłuchani. Mają trzy podstawowe postulaty: dymisja Carrie Lam, wycofanie ustawy ekstradycyjnej, która jest teraz zawieszona i spełnienia obietnicy wolnych wyborów do rady legislacyjnej - powiedział Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Więcej w materiale Tomasza Sajewicza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

ProwadziMagdalena Skajewska 

Goście: dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich), Beata Płomecka (korespondentka PR w Brukseli), Tomasz Sajewicz (korespondent PR w Pekinie) 

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 17.25

IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Tomasz Grosse: jeżeli kandydatura Timmermansa zostanie utrącona to dobrze się stanie dla integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:18
- Polski rząd miał różnego rodzaju problemy z Fransem Timmermansem i jego kandydatura nie jest pozytywna z punktu widzenia interesów kraju - mówi prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń