Władimir Putin w Watykanie. Ekspert: chodzi głównie o wizerunek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 20:38
Prezydent Rosji, który przybył do Rzymu z jednodniową wizytą, odbył w Watykanie godzinną rozmowę z papieżem Franciszkiem. Następnie udał się do Pałacu Kwirynalskiego na spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Co było prawdziwym powodem wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Watykanie i spotkania z papieżem Franciszkiem?
Audio
  • Władimir Putin z wizytą we Włoszech (Więcej świata/Jedynka)
Władimir Putin i papież Franciszek
Władimir Putin i papież FranciszekFoto: Abaca

Władimir Putin, podobnie jak cztery lata temu, spóźnił się godzinę na spotkanie z papieżem. W Rzymie podjęto nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Zamknięto Plac św. Piotra i prowadzącą doń via della Conciliazione.

Piotr Kowalczuk – korespondent Polskiego Radia, który przebywa w Rzymie powiedział, że ukazał się niedawno suchy komunikat watykański, w którym zakreślono tematy rozmów Władimira Putina z papieżem Franciszkiem. - Były to sprawy kościoła katolickiego w Rosji, tematy Syrii, Ukrainy oraz Wenezueli. (...) Z punktu widzenia Watykanu na tym spotkaniu jednak bardziej zależało Putinowi. (...) Myślę, że Putin wybrał się do Włoch aby zyskać na popularności - ocenia.

Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych powiedział w audycji "Więcej świata", że "Władimirowi Putinowi chodzi głównie o wizerunek, bo żadnych konkretnych rzeczy od papieża nie mógł dostać". Nie zgodził się z opinią Piotra Kowalczyka, że "Putin jest izolowany". - Putin jest niespecjalnie popularyzowany w świecie zachodnim, a przecież to tylko jedna z czterech części świata. To nie jest tak, że ktoś w Afryce, Azji, czy Ameryce Południowej bojkotuje Putina - przyznał Jakub Benedyczak.

Czy Putin może oczekiwać wsparcia ze strony Włoch? Więcej w nagraniu. 

W "Więcej świata" także o rozmowach na bałkańskim szczycie i spotkaniu szefa naszego rządu Mateusza Morawieckiego z chorwackim premierem Andrejem Plenkovicem.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Piotr Kowalczuk (korespondent PR), Jakub Benedyczak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Wojciech Cegielski (Polskie Radio)

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 17.26

K.A


Czytaj także

Juliusz Sabak: Rosjanie od pewnego czasu "rozpychają się"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 23:06
- Spraw, które łączą Rosję i Stany Zjednoczone jest zdecydowanie mniej niż tych, które dzielą - mówi Juliusz Sabak z portalu Defence24. Podczas szczytu G20 w Osace doszło do spotkania prezydentów Władimira Putina i Donalda Trumpa.  
rozwiń zwiń