X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert potwierdza słowa Andrzeja Dudy: to jest bieg, w którym nie widać końca

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:23
- Proces akcesji państw Bałkanów Zachodnich jest przedmiotem bardzo poważnych rozbieżności w samej Unii Europejskiej - mówi dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego. W Poznaniu zakończył się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Czy pańsywa aspirujące do członkostwa są bliżej czy dalej? 
Audio
  • O Szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu i Dniu Niepodległości w USA (Jedynka/ Więcej świata)
Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu
Szczyt Bałkanów Zachodnich w PoznaniuFoto: PAP/Marek Zakrzewski

Kraje europejskie i Bałkanów Zachodnich zadeklarowały w Poznaniu dalszą współpracę. Mogłaby ona odbywać się w zakresie infrastruktury, wymiany młodzieży i walki z korupcją. W obradach uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, kanclerz Angela Merkel i premierzy państwa aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Serbii, Albanii i Macedonii Północnej.

Na Szczycie obecny był także prezydent Andrzej Duda, który powiedział, że "bez integracji Bałkanów Zachodnich, Europa nie będzie oddychać pełną piersią", jak również, że "Polska nie godzi się na to, aby państwa tego regionu brały udział w biegu, w którym nie widać mety".

- Ubocznym skutkiem Szczytu w Poznaniu jest informacja, że państwa europejskie obstają przy swoich pozycjach w kontekście własnych wizji perspektywy Bałkanów. Można podzielić te państwa na dwie grupy. Większość państw nowej Europy, czyli naszego regionu, Niemcy i wychodzącą z Unii Europejskiej Wielka Brytania, zdają sobie sprawę, dlaczego państwa z Bałkanów Zachodnich powinny przystąpić do Unii Europejskiej. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa i wyeliminowania tzw. słabego podbrzusza europejskiego z punktu widzenia geopolitycznego. Na drugim biegunie znajdują się takie państwa jak Francja, Hiszpania i Dania. Każde z nich widzi problemy Bałkanów Zachodnich poprzez pryzmat własnych wewnętrznych doświadczeń - komentuje dr Spasimir Domaradzki.

Podczas Szczytu odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z premierami krajów Bałkanów Zachodnich. Nie uczestniczyła w nim premier Serbii, ponieważ na spotkaniu pojawił się przedstawiciel Kosowa. Między tymi państwami występuje spora niechęć. Wczoraj władze Kosowa zakazały Serbom wjazdu na ich terytorium. - Każdy z tych ruchów jest bardzo skrupulatnie przemyślany. Albańczycy z Kosowa nie odwiedzają tak często Serbii, natomiast serbskie władze bardzo często jeżdżą do mniejszości serbskiej w Kosowie. Decyzja rządu Kosowa w zakresie zamknięcia granicy dla Serbów, jest próbą wymuszenia na Serbach powrotu do stołu negocjacyjnego i uzyskania celu, jakim jest uznanie niepodległości Kosowa. Dla Serbów jest to kolejny element dolewający oliwy do ognia i jest on poniekąd na rękę serbskim władzom. Im większe napięcia z Kosowem, tym występuje większe zaufanie Serbów do własnego rządu - twierdzi ekspert Jedynki.

- Wydaje mi się, że kluczową sprawą jest, w jaki sposób Unia Europejska będzie podchodzić do kwestii Bałkanów Zachodnich. Niestety słowa prezydenta Dudy są trafne. Stwierdza coś, co jest diagnozą w ostatnich 10 latach, polegającą na tym, że Unia Europejska przeniosła chęć rozszerzenia na bieg, w którym nie widać końca - ocenia dr Spasimir Domaradzki.

Czy Serbia faktycznie chce przystąpić do Unii Europejskiej? Które kraje Bałkanów Zachodnich są pod wpływami Rosji? Dlaczego niektóre państwa unijne nie są pozytywnie nastawione do rozszerzenia wspólnoty?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W Stanach Zjednoczonych odbyły się uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Jeszcze przed obchodami 4 lipca zapowiadano, że będą one inne niż zwykle, a wojsko pokaże Amerykanom najsilniejszą i najbardziej zaawansowaną armię na świecie. W "Więcej świata" prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wypowiedział się na temat przemówienia prezydenta Donalda Trumpa.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego), prof. Zbigniew Lewicki (UKSW)

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 17.28

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o konflikcie na Bałkanach: Serbowie sabotują uznanie niepodległości Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 20:19
Serbia postawiła swoją armię w stan gotowości. Narasta konflikt z Kosowem po tym, jak kosowska policja przeprowadziła operację przeciwko przemytnikom w północnym regionie Kosowa, który zamieszkują głównie Serbowie. Czy może doprowadzić to do otwartego konfliktu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o "Fort Trump": ta umowa nie podoba się naszym sojusznikom

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 20:37
12 czerwca Andrzej Duda i Donald Trump mają podpisać umowę o trwałym wzmocnieniu obecności wojsk USA w Polsce. - Ta umowa nie podoba się wielu podmiotom, w tym naszym sojusznikom - mówi Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. Co gość Jedynki sądzi o "Fort Trump"?
rozwiń zwiń