X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: sytuacja jest poważna, gdyż Iran może zbudować broń atomową

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 20:39
- Jest to poziom wojny gospodarczej. Następne kroki, jakich USA mogą się podjąć to np. cyberataki, czyli działania, które coraz bardziej zbliżają państwa do otwartego konfliktu - o relacjach irańsko - amerykańskich mówił dr Łukasz Fyderek. 
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: FLICKR/The Official CTBTO Photostream/CC BY-SA 2.0

W poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi ogłosił, że Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 proc. Zagroził ponadto, że w reakcji na odejście przez USA od porozumienia nuklearnego i wznowienie przez Waszyngton antyirańskich sankcji Teheran rozważa m.in. wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego oraz ponowne uruchomienie wirówek, których dezaktywacja była jednym z najważniejszych postanowień umowy między Iranem a światowymi mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) w sprawie irańskiego programu nuklearnego. 

W maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Teheran i grozi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować. W zeszłym tygodniu minął termin wyznaczony przez Teheran państwom europejskim na zaoferowanie nowych warunków układu. W niedzielę irański rząd zapowiedział, że jeśli sygnatariusze nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania w ramach tej umowy. 

Dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego ocenił w "Więcej świata", że sytuacja jest bardzo poważna gdyż "mamy doczynienia z ruchem, który może doprowadzić do tego, że Iran zbuduje broń atomową". Ekaspert twierdzi, że konflikt pomiędzy Iranem a USA intensywnie się rozwija. - Przesuwamy się o szczebel wyżej w eskalacji konfliktu, gdzie wcześniej byliśmy świadkami takich sytuacji jak np. zastrzelenie amerykańskiego drona (...) - dodał gość jedynki, podkreślając, że między państwami padły słowa "pełne pogróżek". 

- Gospodarka irańska jest w bardzo trudnej sytuacji, gdyż ich główny obiekt eksportowy - ropa naftowa, nie może trafić legalnie na rynki. Irańczycy postrzegają Europę i Chiny, jako państwa, które popierają porozumienie nuklearne, a na planie ekonomicznym tego nie robią. (...) Firmy europejskie i chińskie nie chcą kupować ropy irańskiej. Chcieliby pomóc, ale boją się sankcji amerykańskich - przyznał Dr Łukasz Fyderek.

Czy Europa może pomóc Iranowi? Jak daleko Iran może się posunąć? Czy USA może zaostrzyć sankcje wobec Iranu?

W audycji także:

- Grecja: W poniedziałek Kyriakosow Micotakis ma objąć urząd premiera  (rozmowa z prof. Ryszardem Żółtanieckim (politolog i socjolog Collegium Civitas, b. ambasador RP w Grecji)

- o szczycie Ukraina - Unia Europejska (Relacja z Kijowa - Pawła Buszki)  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: dr Łukasz Fyderek (z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 17.25

PAP/K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE – Ameryka Południowa. Umowa o wolnym handlu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 12:16
Komisja Europejska i państwa Ameryki Południowej skupione w bloku Mercosur osiągnęły porozumienie o wolnym handlu. W "Pulsie świata" komentowaliśmy to wydarzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hong Kong. Kolejna odsłona manifestacji przeciwko Pekinowi

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 07:51
W poniedziałek (1.07), w dniu 22. rocznicy przekazania byłej brytyjskiej kolonii Chinom, protestujący przez kilka godzin okupowali siedzibę hongkońskiego parlamentu.
rozwiń zwiń