Prof. Grzegorz Motyka: możemy mówić o sporze historyczno-politycznym w sprawie rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:00
Z rąk ukraińskich nacjonalistów tylko na Wołyniu zginęło, według różnych szacunków, 50-60 tysięcy ludzi (dzieci, kobiet, mężczyzn). Ale skala mordu była o wiele większa, bo na terenie Galicji Wschodnie, w obwodach lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, a także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mogło zginąć jeszcze ok. 40 tysięcy Polaków.
Audio
  • Rzeź wołyńska to temat historyczno-polityczny (Więcej świata/Jedynka)
Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa
Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Mija 76.rocznica rzezi wołyńskiej. To dobra okazja, aby zastanowić się nad ukraińską polityką historyczną i stanem stosunków z Polską.

Prof. Grzegorz Motyka zwraca uwagę, że pojednaniu nie przysłużyły się czasy komunizmu, kiedy o rzezi wołyńskiej nie wolno było mówić. Podkreśla też, że w ostatnich latach ta kwestia stała się sprawą polityczną i ujawniła dwie różne polityki historyczne.

- Po polskiej stronie oczekujemy od Ukraińców potępienia zbrodni i przyznania, że zrobiła to Ukraińska Powstańcza Armia oraz mamy cichą nadzieję, że Ukraina potępi OUN i UPA - mówi historyk. Z kolei Ukraińcy szukają po obu stronach symetrii i uważają, że OUN i UPA nie były ani gorsze, ani lepsze od polskich formacji podziemnych.

Profesor żałuje, że umowa, którą wynegocjował Andrzej Przewoźnik nie została zrealizowana, bo na dołączonej do niej liście znajdowały się niemal wszystkie zidentyfikowane miejsca związane z rzezią, które należałoby upamiętnić. A do tej pory utworzono zaledwie kilka cmentarzy.

Zwraca uwagę, że ten temat ciąży na stosunkach politycznych i nie wystarczy tematu zostawić tylko historykom. Historyk wyjaśnia też, czemu służyło i jaki miało cel niesłychane okrucieństwo, jakiego doznali Polacy.

W audycji również o tym, jak Unia Europejska walczy z rosyjską dezinformacją w kontekście londyńskiej konferencji poświęconej tej tematyce oraz materiał Adama Dąbrowskiego o londyńskiej wystawie o służbach specjalnych i pracujących tam analitykach, w tym Polakach zajmujących się Enigmą.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. dr hab. Grzegorz Motyka (Instytut Studiów Politycznych PAN), dr Adam Lelonek (Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji), Adam Dąbrowski (Polskie Radio)

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 17.27

ag

Czytaj także

Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 18:30
11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PSL: zamordowani na Wołyniu byli przede wszystkim mieszkańcami polskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 09:28
- Kiedyś nie można było o tym mówić. Tak jak nie można było mówić o Katyniu, później nie można było mówić o Wołyniu. To jest prawda, która nie jest przeszkodą do przyszłości relacji polsko-ukraińskich. Bez upamiętnienia nie ma tej przyszłości - mówił o rzezi wołyńskiej w audycji "Sygnały dnia" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mord w Hucie Pieniackiej. Poseł PiS: Ukraińcy powinni się wstydzić

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:34
Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbyły się w niedzielę uroczystości w rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam kilkaset osób. Na antenie radiowej Jedynki makabryczną zbrodnię wspominali Marcin Święcicki (PO) i Robert Telus (PiS).
rozwiń zwiń