X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stosunki polsko-litewskie po zaprzysiężeniu Gitanasa Nauseda

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 18:33
W piątek na urządu prezydenta Litwy został zaprzysiężony Gitanas Nauseda. W inauguracyjnym przemówieniu w nowej roli sprecyzował kierunki polityki zagranicznej. Zapowiedział też, że pierwszą wizytę złoży w Polsce, z którą relacje uznał za strategiczne.
Audio
  • Perspektywy stosunków polsko-litewskich po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Litwy (Więcej świata/Jedynka)
Panorama Wilna
Panorama WilnaFoto: Shutterstock.com

Kinga Raś z PISM uważa, że stosunki z Litwą poprawiają się zwłaszcza po odejściu z urzędu Dalii Grybauskaute, która była niechętna Polsce. Podkreśla, że rozwija się współpraca gospodarcza, zwłaszcza w dziedzinie energetyki. Warto wspomnieć, że wśród prezydenckich doradców znalazł się Jarosław Niewierowicz, litewski Polak, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, były minister energetyki Litwy.

Ekspert za główną nierozwiązywalną sprawę uznaje stosunek Litwy do mniejszości polskiej. - Przepisy, które obowiązują obecnie na Litwie nie wypełniają standardów europejskich. Szczególnie dotyczy to europejskiej Ramowej Konwencji o Ochronie Praw Mniejszości Narodowych - podkreśliła. 

Wyjaśniła też skąd u Litwinów brak zgody na powszechne w innych państwach dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości. - To wynika z podejścia do języka litewskiego. Język jest traktowany na Litwie jako element budowania tożsamości narodowej - mówi Kinga Raś.

Aleksander Radczenko, wileński politolog i bloger ocenia, że stosunki polsko-litewski poprawiają się od dwóch lat. Ma nadzieję, że w przyszłości będą się dalej poprawiały.

W audycji również o wizycie szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza w Republice Mołdawii, a także fragmenty wywiadu Krzysztofa Renika z obecną premier Maią Sandu oraz rozmowa z Jakubem Lachertem z Warsaw Institute.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Relacja reporterska: Kamil Zalewski

Goście: Kinga Raś (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jakub Lachert (Warsaw Institute)

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 17.26

ag


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kaziuki Wilniuki". Rodzinne wileńskie spotkania z wieloletnią tradycją

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 10:50
W kolejnym wydaniu "Świata Kresów" mówiliśmy o współpracy dawnych Kresowiaków oraz ich potomków - zarówno tych, którzy po II wojnie światowej musieli zamieszkać na Warmii z Polakami jak i tych, którzy nadal zamieszkują na Wileńszczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Partnerstwo Wschodnie. Jacek Czaputowicz: wspieramy aspiracje Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 12:21
Jacek Czaputowicz spotkał się z szefem mołdawskiej dyplomacji. Polski minister spraw zagranicznych deklarował wsparcie naszego kraju dla "mołdawskich aspiracji". - Chcemy budować jeszcze silniejsze relacje z Polską - deklarował z kolei Nicolae Popescu.
rozwiń zwiń