Ekspert: Unia Europejska nie mówi jednym głosem od 2003 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:26
- To nie jest dobra sytuacja dla samej przewodniczącej Komisji Europejskiej i ewentualnie później dla całej KE - mówi dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Nie wiadomo, czy Ursula von der Leyen zbierze odpowiednią liczbę głosów europosłów, aby objąć funkcję szefowej KE. Czy jest to zapowiedź dalszych podziałów w UE?
Audio
  • Trump i USA, podejście Węgrów do UE, Komisja Europejska (Jedynka/ Więcej świata)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: OLIVIER HOSLET / PAP / EPA

We wtorek w Strasburgu europarlamentarzyści wybiorą nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Na początku lipca szczyt Unii Europejskiej wskazał na tę funkcję Ursulę von der Leyen. Jednak pod znakiem zapytania stoi, czy Niemka będzie w stanie uzyskać poparcie odpowiedniej liczby eurodeputowanych.

- Liczba potrzebnych głosów jest całkiem wysoka, bo to jest 376 z 751 głosów. Sądzę, że do jutra nie będziemy tego do końca pewni - komentuje dr Kamil Zajączkowski.

Ekspert Jedynki ocenia, że ta sytuacja nie jest dobra dla Ursuli von der Leyen, jak i dla samej Komisji Europejskiej. - Nie będzie takiego silnego zaplecza politycznego. Komisja i tak będzie bardzo osłabiona politycznie, a do tego dojdzie jeszcze osłabienie w Parlamencie Europejskim. Będzie to świadczyło, że główne decyzje przesuną się na państwa członkowskie, co nie będzie dobrym sygnałem dla ewentualnej przyszłej pani przewodniczącej - słyszymy.

Dr Kamil Zajączkowski zauważa, że w najbliższych latach UE będzie miała do rozwiązania zdecydowanie więcej problemów niż dotychczas, m.in. kwestię nowego podejścia do Chin. - Unia Europejska jest graczem globalnym i liczy się tylko wtedy, kiedy mówi jednym głosem. Jestem jednak sceptyczny i pokazuję nawet studentom, że od 2003 roku można w zasadzie, co 2 lata wymieniać wydarzenia, gdzie UE tym jednym głosem nie mówiła. Począwszy od Iraku, słynnych podziałów na Wschód i Zachód, poprzez niejednolite stanowisko UE wobec tego, co działo się w Gruzji w 2008 roku… - wylicza. 

Dlaczego Ursula von der Leyen jeszcze nie jest pewna poparcia pozwalającego do objęcia stanowiska KE? Jakie nowe problemy zagrażają UE? Czy UE zrozumiała, że musi zmienić politykę w stosunku do Chin? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W audycji poruszyliśmy również temat Węgier. Weronika Jóźwiak z PISM skomentowała, jakie oczekiwania może mieć węgierski premier Viktor Orban wobec nowego kierownictwa UE i dlaczego tamtejszy rząd postanowił pozbawić Węgierską Akademię Nauk 50 instytutów badawczych. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z materiałem Wałkuskiego na temat fali aresztowań nielegalnych imigrantów w Stanach Zjednoczonych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: Veronika Jóźwiak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Ursula Von der Leyen składa obietnice ws. klimatu, praworządności i socjalnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 14:16
Wprowadzenie w UE płacy minimalnej, zasiłku dla bezrobotnych, podatku węglowego od emisji CO2 rozszerzonego poza sektory objęte systemem ETS - to niektóre z obietnic, które kandydatka na szefową KE Ursula von der Leyen deklaruje w listach do europosłów.
rozwiń zwiń