Ursula von der Leyen rozpoczyna kompletowanie nowej Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 18:31
Ursula von der Leyen została pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Głosowanie pokazało jak głęboki i ponadpartyjny jest spór między unijną Radą, czyli szefami państw i rządów, a Parlamentem Europejskim o zasady nominowania szefa Komisji Europejskiej. Teraz trudna przeprawa czeka kandydatów na komisarzy, którzy będą po wakacjach przesłuchiwani przez eurodeputowanych.
Audio
  • Kompletowanie nowej Komisji Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David-Maria Sassoli (L) i nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David-Maria Sassoli (L) i nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursuli von der LeyenFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

A potem jeszcze cała Komisja będzie musiała uzyskać akceptację Parlamentu. Co ważne, trudno będzie von der Leyen przez najbliższe pięć lat pracować z Parlamentem, bo nie ma tam stabilnej większości.

Jednocześnie odchodząca Komisja Europejska kontynuuje postępowanie przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Bruksela wysłała drugie upomnienie do Warszawy w tej sprawie. Polskie władze uważają, że sprawą powinna zająć się już nowa Komisja.

Ale prof. Agnieszka Cianciara uważa, że nowa komisja niekoniecznie musi być bardziej przychylana Polsce. - Jeśli spojrzymy na wystąpienia samej przewodniczącej Komisji, to wyraźnie wskazuje ona na to, że kwestie związane z praworządnością były, są i będą dla niej bardzo istotne - mówi politolog. Zaznacza, że to nie tylko sprawa osobistych przekonań, ale też presji ze strony socjalistów, liberałów i zielonych, z którymi będzie musiała się mierzyć w Parlamencie w każdej sprawie. To także presja niektórych członków Rady Europejskiej.

Profesor Ciacnciara wyjaśnia, jak będzie wyglądała procedura wyłaniania komisarz Komisji Europejskiej.

Posłuchaj całej rozmowy, podczas której można też wysłuchać opinii polskich eurodeputowanych o nowej szefowej komisji Europejskiej zebranych w Strasburgu przez Karola Surówkę.

W audycji również:
- pięć lat po zestrzeleniu Boeinga 777-200ER linii Malaysia Airlines rejs MH17 na obszarze kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Co na dziś wiemy o tym dramatycznym wydarzeniu i czy ktokolwiek poniesie za nie odpowiedzialność - felieton Michała Strzałkowskiego.

- o kolejnej próbie sił między opozycją i władzami w Rosji po niedopuszczeniu dopuścić niezależnych kandydatów do wrześniowych wyborów uzupełniających do władz wszystkich szczebli.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: prof. Agnieszka Cianciara (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk), Katarzyna Chimiak (stowarzyszenie "Za Wolną Rosję"), Maciej Jastrzębski (korespondent PR w Moskwie)

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 17.28

ag

Czytaj także

Michał Dworczyk o Ursuli von der Leyen: daje nadzieję na merytoryczny dialog

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 07:39
- To kandydatura kompromisu. Jesteśmy ostrożnymi optymistami - tak o nowej szefowej Komisji Europejskiej mówił w "Sygnałach dnia" szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

prof. Henryk Domański: dochodzą do głosu różne podziały, co jest zaprzeczeniem podstawowej idei twórców Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 09:58
Gość "Komentarza poranka" w "Sygnałach Dnia" mówił o wybraniu niemieckiej minister obrony na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Poruszył również temat polityki krajowej i sondażu opublikowanego dzisiaj na łamach "Rzeczpospolitej" dotyczącego poparcia dla partii politycznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz dnia: wybór szefowej KE i szansach wyborczych PSL

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 16:43
Maciej Kacprzak ("Wirtualna Polska") i Jacek Ożóg (TV Republika) o zatwierdzeniu przez Parlament Europejski kandydatury Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej i roli PiS w tej sprawie oraz o budowaniu koalicji przeciwko PiS, a zwłaszcza sytuacji PSL-u.
rozwiń zwiń