P. Jendroszczyk: w najbliższym czasie Niemcy nie będą potęgą militarną

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:32
- Jest bardzo wielki opór niemieckiego społeczeństwa w stosunku do zwiększania wydatków na obronność - mówi Piotr Jendroszczyk z dziennika "Rzeczpospolita". Czy nowa minister obrony Niemiec będzie w pułapce między nieustannymi żądaniami prezydenta USA Donalda Trumpa, by podnieść niemieckie wydatki na obronę, a niechęcią wobec takiego kroku ze strony Niemców?
Audio
  • Nowa minister obrony w Niemczech, rozmowy Rosji z Kubą, przesłuchanie w Kongresie (Jedynka/ Więcej świata)
Nowa minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer
Nowa minister obrony Niemiec Annegret Kramp-KarrenbauerFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

W Bundestagu została zaprzysiężona nowa minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer, która jest jednocześnie przewodniczącą CDU. Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpiła na czele ministerstwa swoją partyjną koleżankę Ursulę von der Leyen, wybraną na przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Donald Trump wielokrotnie powtarzał, że państwa należące do NATO powinny podwyższyć wydatki na obronność do poziomu 2 proc. PKB. - To jest strategia polityczna Donalda Trumpa, który wywiera presję na Europę, a szczególnie na Niemcy. Ma bardzo złe relacje z Niemcami, osobiście nawet z Angelą Merkel, czyli kanclerzem Niemiec. […] Jest to bardzo przemyślana strategia Donalda Trumpa, polegająca na tym, że kraje, w których znajduje się armia amerykańska, powinny płacić za ochronę, którą ta armia daje - twierdzi ekspert Jedynki.

Zdaniem Piotra Jendroszczyka niemiecka armia potrzebuje znacznej modernizacji. - To wiadomo od dawna i to jest podstawowy problem tej armii. Na 244 czołgi Leopard, działa bodajże 120. Około 9 łodzi podwodnych nie mogło wypłynąć w morze, bo czegoś tam brakuje… Są kłopoty z lotnictwem, niedawno zderzyły się 2 myśliwce, spadł helikopter. Jest to armia pokojowego państwa i narodu, który jest pacyfistyczny w założeniu i po prostu nie ma komu martwić się o tę armię - słyszymy.

Pojawia się spory opór niemieckiego społeczeństwa, które nie chce zwiększania wydatków na obronność. Występuje również czynnik niechęci do Amerykanów i oskarżeń w stosunku do nowej szefowej resortu obrony, że robi to, co chce Donald Trump. - To jest tłumaczenie SDP, że "nie możemy w żaden sposób ulegać presji amerykańskiej". Moim zdaniem to tłumaczenie nie jest wiarygodne, ponieważ jest ono motywowane w sposób ideologiczny. W Niemczech pada na dobry grunt, ponieważ Amerykanie w okresie powojennym nie cieszyli się jakąś szczególną estymą - dodaje Piotr Jendroszczyk.

Które opcje polityczne w Niemczech nie popierają zwiększenia wydatków na obronność? Kto ulega presji Donalda Trumpa? Czy Niemców stać na modernizację armii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji również o przesłuchaniu w amerykańskim Kongresie byłego prokuratora specjalnego Roberta Muellera w sprawie utrudniania przez ekipę Donalda Trumpa śledztwa dotyczącego ingerencji Kremla w przebieg wyborów w 2016 r. Ponadto rozmowa z dr Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Uczelni Vistula na temat Rosji - czy ta wraca do Ameryki Łacińskiej i czy próbuje tam zbudować antyamerykański front?

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: Piotr Jendroszczyk („Rzeczpospolita”), dr Agnieszką Legucką (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Uczelni Vistula)

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Prof. Bohdan Szklarski: Demokraci chcą prześwietlić Donalda Trumpa i jego finanse

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:00
- Chodzi o to, by dopaść Donalda Trumpa i osłabić jego szanse na reelekcje w wyborach w 2020 r. - tak prof. Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego w audycji "Więcej świata" ocenił to, dlaczego komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów, w której zasiadają Demokraci, wszczęła śledztwo wobec głowy amerykańskiego państwa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel wzywa do politycznych rozwiązań w kwestii Iranu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 20:55
Temat napięć w Zatoce Perskiej będzie poruszony na szczycie państw G20 w japońskiej Osace, przynajmniej w czasie spotkań bilateralnych - zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szczyt zaplanowany jest na 28-29 czerwca.
rozwiń zwiń