Ekspert: szefowa KE nie chce nas przypiekać na grillu, tylko szukać kompromisu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 19:00
- Ursula von der Leyen została wybrana, jeśli chodzi o Radę Europejską, głosami polskiego rządu - mówi wprost prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy dzisiejszego spotkanie szefowej Komisji Europejskiej z premierem Mateuszem Morawieckim jest zapowiedzią nowego rozdziału współpracy w ramach Unii Europejskiej?
Audio
  • Szefowa KE w Warszawie, przemeblowania w brytyjskim rządzie, "ataki dźwiękowe" na dyplomatów (Jedynka/ Więcej świata)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: PAP/Paweł Supernak

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki zaproponował kandydaturę szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego na unijnego komisarza. Ponadto głównymi tematami dzisiejszych rozmów z Ursulą von der Leyen były źródła dochodów dla Unii Europejskiej, migracja, handel oraz obsada stanowisk w strukturach europejskich. Rozmowa trwała ponad dwie godziny. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego przewodnicząca Komisji Europejskiej będzie dla Polski znakomitym partnerem do współpracy.

- To, że bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, świadczy o tym w pewien sposób nominacja na polskiego komisarza, czyli (kandydatura - red.) Krzysztofa Szczerskiego. Prawdopodobnie jednym z jego najważniejszych zadań jako przyszłego komisarza będzie to, aby rozwijać europejską politykę bezpieczeństwa, a zwłaszcza obrony, aby była kompatybilna z NATO. Nasza perspektywa będzie uwypuklona przez Krzysztofa Szczerskiego, który jest znany jako architekt naszej współpracy w ramach NATO - twierdzi prof. Tomasz Grosse.

Prof. Piotr Madajczyk z Uczelni Łazarskiego jest zdania, że Ursula von der Leyen ma poglądy bardzo bliskie polskim w zakresie współpracy z NATO. Odniósł się również do nadziei polskiej strony na nowe rozdanie w Unii Europejskiej i zmianę tonu rozmów.

- Problemy nie zniknęły, tak samo nie zniknęła atmosfera wokół nich w Niemczech czy we Francji. Wyzwania są także w Parlamencie Europejskim. Mówimy o kandydaturze, ale przecież teraz trzeba będzie odbyć przesłuchania i starać się o głosy. A starając się o nie, trzeba coś obiecywać - dodaje prof. Piotr Madajczyk.

Czy nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej będzie otwarta na polskie oczekiwania? W jaki sposób podchodzi do tematów, które w poprzedniej kadencji budziły w Unii Europejskiej kontrowersje? Jak niemiecka prasa opisywała dzisiejsze spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto Adam Dąbrowski mówi o przemeblowaniach w brytyjskim rządzie oraz o zapowiedziach nowego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona na temat październikowego wyjścia z Unii Europejskiej. W audycji poruszamy również temat amerykańskich badań nad "atakami dźwiękowymi" na dyplomatów na Kubie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Madajczyk (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 25.07.2019

Godzina emisji: 17.27

DS

Czytaj także

Piotr Jendroszczyk: Ursula von der Leyen będzie samodzielnie funkcjonować

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 20:14
- Ursula von der Leyen jest zdecydowaną zwolenniczką pogłębiania Unii Europejskiej. Jest też sceptycznie nastawiona do wydarzeń, które dzieją się w Polsce w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział w audycji "Więcej świata" Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń