X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: Indie obawiały się zdecydowanej dominacji Chin w rejonie himalajskim

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 19:46
Indie odebrały kontrolowanej przez siebie części Kaszmiru autonomię zagwarantowaną artykułem 370 konstytucji. W zamian Pakistan wydalił ambasadora Indii i odwołał swojego ambasadora z Delhi. - Wydaje się, że czynnik zewnętrzny i czynnik chiński zdecydowały, że rząd w Delhi podjął taką decyzję - komentuje prof. Jakub Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jaką rolę pełnią Chiny w konflikcie Pakistanu i Indii?
Audio
  • Konflikt Pakistanu i Indii, pielgrzymka do Mekki, Kirgistan, Boris Johnson (Jedynka/ Więcej Świata)
Protesty Pakistańczyków przeciwko decyzji Indii.
Protesty Pakistańczyków przeciwko decyzji Indii.Foto: PAP/EPA/ARSHAD ARBAB

Pakistan zapowiedział także złożenie wniosku do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wywarcie presji na Indie i nakłonienie rządu tego kraju do wycofania się z decyzji o zmianie statusu Kaszmiru. Podzielony Kaszmir od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między Indiami i Pakistanem - państwami posiadającymi broń atomową.

- Dżammu i Kaszmir to region, który obecnie jest obszarem spornym między Indiami a Pakistanem - mówi Gość Jedynki. - Stan Dżammu i Kaszmir administrowany przez Indie jest zróżnicowany politycznie, etnicznie i gospodarczo. Częścią, w której dominują muzułmanie, jest Kotlina Kaszmirska, która stanowi ponad 55 proc. populacji całego obszaru i 25 proc. terytorium. Jest też Ladakh, który pod względem terytorialnym to ponad 55 proc. i dominują tam wyznawcy buddyzmu - dodaje.

Zdaniem prof. Jakuba Zajączkowskiego, Indie podjęły decyzję o odebraniu autonomii Kaszmirowi ze względu na sojusznika Pakistanu, czyli Chiny. - Chodzi przede wszystkim o rozwijaną od kilku lat bardzo bliską współpracę (Chin i Pakistanu - red.) i projekt korytarza handlowego oraz ekonomicznego Chin i Pakistanu. Chiny są aktywne także w innych państwach południowego subregionu Azji: w Nepalu, Bhutanie i na Malediwach. Stąd decyzją rządu w Delhi, który obawiał się, że brak jakiejkolwiek decyzji czy aktywności ze strony Indii w tym rejonie himalajskim, może spowodować, że Chiny zdecydowane zdominują ten obszar - twierdzi ekspert.

Jak mieszkańcy Kaszmiru podeszli do anulowania artykułu 370? Co o konflikcie o Kaszmir sądzą Farooq Abdullah, wieloletni szef rządu w indyjskim Kaszmirze, Palaniappan Chidambaram, były minister spraw wewnętrznych Indii oraz Imran Khan, premier Pakistanu?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

W "Więcej Świata" również o Hadżdż, czyli dorocznej pielgrzymce muzułmanów do Mekki. Jest to wydarzenie gromadzące miliony pielgrzymów. O kulturowych i cywilizacyjnych aspektach muzułmańskiego pielgrzymowania, a także o roli Mekki w tradycji islamu felieton Wojciecha Cegielskiego.

Były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew oddał się w ręce policji podczas drugiego szturmu sił specjalnych na jego rezydencję. Były szef państwa jest oskarżany o przestępstwa popełnione w czasie sprawowania urzędu prezydenta Kirgistanu w latach 2011-2017. Chodzi m.in. o korupcję. Kirgistan uznawany jest za najbardziej demokratyczny kraj w Azji Środkowej. O losach postradzieckich azjatyckich republik w ciągu ostatniego 20-lecia, kiedy to Władimir Putin niepodzielnie rządził – nie tylko w Rosji – rozmowa z Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Ponadto w audycji o brytyjskiej opozycji, która mozolnie buduje sojusz. Może on sprawić, że Boris Johnson będzie najkrócej urzędującym premierem w historii Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat Adam Dąbrowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Jakub Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 9.08.2019

Godzina emisji: 17.26

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Baranowski o strzelaninie w USA: odbija się echem medialnym, a nie ustawodawczym

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 19:21
- To będzie coś, co skupi uwagę Ameryki przez następne miesiące, a tak naprawdę do końca kampanii prezydenckiej - mówi Michał Baranowski z warszawskiego biura German Marshall Fund. W weekend 21-latek zabił w Teksasie 20 osób i ranił 26 z powodu nienawiści etnicznej. Jakie mogą być polityczne skutki masowych strzelanin w USA?
rozwiń zwiń