Marek Menkiszak o spotkaniu Władimira Putina w Soczi: takie spotkania służą głównie propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:00
- Takie spotkania głównie służą celom propagandowym, mają zastraszyć świat zachodni oraz pokazać, że Rosja i Iran zacieśniają współpracę - powiedział na temat spotkania, które miało odbyć się w Soczi, Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Z jakich powodów nie doszło do spotkania prezydentów Rosji, Iranu i Azerbejdżanu?
Audio
  • Goście audycji w rozmowie o polityce na świecie (Więcej świata/Jedynka)
Владимир ПутинFoto: Foto : Pixabay Creative Commons

Dziś (14.08) w Soczi prezydent Władimir Putin miał spotkać się z prezydentami: Iranu - Hassanem Rouhanim i Azerbejdżanu - Ilhamem Alijewem. Zostało ono odwołane w ostatnim momencie i doszło tylko do spotkania urzędników niższego szczebla. Niektóre źródła ormiańskie wskazują na to, że spotkanie odwołano ze względu na zły stan zdrowia Ilhama Alijewa.

Marek Menkiszak powiedział w "Więcej świata", że "pogorszenie stanu zdrowia Ilhama Alijewa może być związane z ostrą krytyką wobec projektu gazociągu trans-kaspijskiego ze strony Iranu, który bardzo poruszył władze Azerbedżanu".

- Myślę, że tego typu spotkania "na szczycie" głównie służą celom propagandowym i mają zastraszyć świat zachodni oraz pokazać, że Rosja i Iran zacieśniają współpracę - powiedział gość audycji i dodał, że chodzi też o to, że w tym wypadku USA i UE powinny "z większą uwagą podchodzić do postulatów tych państw".

Ponadto w audycji:

- Londyn - ukazuje się polski przekład "First to Fight" - książki znanego brytyjskiego historyka Rogera Moorehouse'a, poświęconej pierwszym miesiącom II WŚ z polskiej perspektywy.  Z autorem rozmawiał Adam Dąbrowski

- Belfast - 50 rocznica wysłania żołnierzy brytyjskich do Irlandii Północnej. Historia konfliktu, obecna sytuacja

Jak wygląda porozumienie wojskowe pomiędzy Iranem a Rosją i do czego może doprowadzić? Czy "Azerbejdżan" miał być tylko dodatkiem w spotkaniu "na szczycie"? Czy Rosja próbuje coś uzyskać od Donalda Trumpa?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: Krzysztof Winkler (Uniewrsytet Warszawski), Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 17.27

K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartłomiej Sawicki o Nord Stream 2: wprowadzenie sankcji może ochłodzić relacje między USA a Europą.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 21:18
- Moim zdaniem gaz z Nord Stream 2 zobaczymy być może dopiero pod koniec 2020 roku, bo nadal brakuje infrastruktury do odbioru tego gazu - powiedział w "Więcej Świata" Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń