Łukasz Jasina o dekrecie Wołodymira Zełeńskiego: to ograniczenie dla tych, którzy bronili Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 17:59
- Dekret, który podpisał Wołodymir Zełeński jest ograniczeniem dla ludzi, którzy przez ostatnie lata bronili Ukrainy i dystansowali się wobec polityki Rosji - powiedział w "Więcej Świata" dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy można spodziewać się wojny paszportowej?
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji o polityce na świecie (Więcej świata/Jedynka)
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr ZełenskiFoto: Sergey Dolzhenko/PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret umożliwiający nadawanie obywatelstwa Rosjanom prześladowanym z powodów politycznych oraz osobom z zagranicy, walczącym w konflikcie na wschodzie Ukrainy po stronie ukraińskiej. Podpisanie przez Zełenskiego dekretu to realizacja jego wcześniejszej zapowiedzi, złożonej po tym, jak w kwietniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret umożliwiający nadawanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanego Donbasu.

- To nie wojna, a konflikt, który realizowany jest różnymi metodami - powiedział gość radiowej Jedynki, wspominając decyzję prezydenta Rosji Władimira Putina - Uważam, że może to zaszkodzić próbom rozwiązania konfliktu - powiedział. 

- Dekret, który podpisał Wołodymir Zełeński jest z kolei ograniczeniem dla ludzi, którzy przez ostatnie lata bronili Ukrainy i dystansowali się wobec polityki Rosji - przyznał gość audycji.

Ponadto w audycji:

- Jak ściera się świat postkolonialny ze światem postkomunistycznym – na przykładzie Hongkongu. Rozmowa z dr Marcinem Jacobym, sinologiem z Uniwersytetu SWPS. 

- Wizyta w Kostiuchnówce na Wołyniu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, spotkanie z miejscowymi Polakami  - Wspomnienie dr Krzysztofa Jabłonki, historyka z Zamku Królewskiego i relacja z wizyty marszałka Karczewskiego.

- Wizyta Anny Schmidt-Rodziewicz, sekretarz stanu w KPRM oraz pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego w Mińsku i Grodnie. W planie: spotkania z przedstawicielami białoruskich władz i miejscowymi Polakami. Korespondencja Włodzimierza Paca z Mińska

Czy Rosja próbuje ingerować w sprawy Ukrainy? Czy dekret podpisany przez Wołodymira Zełeńskiego przyniesie ruch działań, który zwiększy liczbę ukraińskich paszportów wsród Rosjan? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Goście: dr Łukasz Jasina (z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), dr Marcin Jacoby (sinologi z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 16.08.2019

Godzina emisji: 17.27

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Menkiszak o spotkaniu Władimira Putina w Soczi: takie spotkania służą głównie propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:00
- Takie spotkania głównie służą celom propagandowym, mają zastraszyć świat zachodni oraz pokazać, że Rosja i Iran zacieśniają współpracę - powiedział na temat spotkania, które miało odbyć się w Soczi, Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Z jakich powodów nie doszło do spotkania prezydentów Rosji, Iranu i Azerbejdżanu?
rozwiń zwiń