X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spotkanie W. Putina i E. Macrona. Ekspert: Francji zdecydowanie zależy na kontakcie z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 19:38
- Dla Władimira Putina i Emmanuela Macrona jest to ważne spotkanie, które odbywa się w ważnym momencie - powiedział dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dziś na Lazurowym Wybrzeżu doszło do spotkania prezydentów Rosji i Francji. 
Audio
  • Spotkanie prezydentów Francji i Rosji, katedra Notre Dame, relacje niemiecko-węgierskie, Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (Jedynka/ Więcej Świata)
Władimir Putin i Emmanuel Macron
Władimir Putin i Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/GERARD JULIEN / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron podejmował w Forcie Bregancon, letniej rezydencji na Lazurowym Wybrzeży prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmowy dotyczyły zagadnień współpracy dwustronnej oraz problemów międzynarodowych.

W sobotę we Francji rozpocznie się szczyt G7, czyli najważniejszych pod względem gospodarczym państw świata. - Francji zdecydowanie zależy na kontakcie z Rosją. Widać tutaj konsekwencję polityki zagranicznej Francji i Macrona, ponieważ już w maju 2017 roku, kiedy wygrywał w wyborach prezydenckich, przyjął w Wersalu prezydenta Putina - odpowiada dr Łukasz Jurczyszyn.

- Szczyt G7 jest tylko częścią agendy tematów dzisiejszego spotkania […]. Francuzi są dla Rosjan drugim najważniejszym inwestorem zagranicznym i pierwszym pracodawcą, jeśli chodzi o zagraniczne podmioty w Rosji - twierdzi ekspert Jedynki.

- To spotkanie jest też po to, żeby pokazać, że Macron wychodzi z inicjatywą w geopolitycznych, bardzo drażliwych tematach. Niezależnie od Amerykanów i Unii Eruopejskiej - dodaje dr Łukasz Jurczyszyn.

Z jakiego powodu w 2017 roku Macron skrytykował Putina? O czym rozmawiają prezydenci Francji i Rosji? Czy Francja chce odegrać większą rolę w konflikcie Rosji i Ukrainy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Pozostałe tematy:

W Paryżu wznowiono prace przy remoncie zniszczonej częściowo w wyniku pożaru katedry Notre Dame. Wcześniej zostały one wstrzymane ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia ołowiem. Francuski rząd jest krytykowany za to, że nie zapewnił mieszkańcom okolic katedry i zatrudnionym w niej robotnikom wystarczającej ochrony. To kolejna sprawa, która opóźnia odbudowę świątyni w ciągu planowanych 5 lat, na co naciska prezydent Emmanuel Macron. Więcej na ten temat w materiale Adriana Bąka.

***

19 sierpnia 1989 roku przy austriacko-węgierskiej granicy niedaleko Sopron odbył się Piknik Paneuropejski, czyli pokojowa demonstracja, zorganizowana przez Międzynarodową Unię Paneuropejską i opozycyjne Węgierskie Forum Demokratyczne. Na trzy godziny otwarto wówczas granicę z Austrią, którą przekroczyło wtedy na Zachód 700 obywateli komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Co roku w rocznicę Pikniku Paneuropejskiego w Sopron organizowane są uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. W roku bieżącym weźmie w nich udział także kanclerz Merkel. O historii i współczesności w relacjach węgiersko-niemieckich rozmowa z dr Dominikiem Hejjem z Instytutu Europy Środkowej.

***

Materiał o Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem roli kobiet w misjach humanitarnych na całym świecie. O tym jak wygląda praca kobiet na misjach Wojciech Cegielski rozmawia z Dorotą Woroniecką z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która jako pracownik humanitarny uczestniczyła w misjach w Iraku i Palestynie.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Dominik Hejj (Instytut Europy Środkowej), Dorota Woroniecka (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Data emisji: 19.08.2019

Godzina emisji: 17.25

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspertka: w traktacie francusko-niemieckim brakuje konkretów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 18:45
- Sami politycy niemieccy, opozycja wiedzie tutaj prym, są rozczarowani tym traktatem. Uważają, że kanclerz Merkel postanowiła podreperować swój nadszarpnięty wizerunek w ostatnim czasie - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk na antenie Jedynki. Francja i Niemcy podpisały umowę o współpracy i przyjaźni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Menkiszak o spotkaniu Władimira Putina w Soczi: takie spotkania służą głównie propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:00
- Takie spotkania głównie służą celom propagandowym, mają zastraszyć świat zachodni oraz pokazać, że Rosja i Iran zacieśniają współpracę - powiedział na temat spotkania, które miało odbyć się w Soczi, Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Z jakich powodów nie doszło do spotkania prezydentów Rosji, Iranu i Azerbejdżanu?
rozwiń zwiń