Spotkanie W. Putina i E. Macrona. Ekspert: Francji zdecydowanie zależy na kontakcie z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 19:38
- Dla Władimira Putina i Emmanuela Macrona jest to ważne spotkanie, które odbywa się w ważnym momencie - powiedział dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dziś na Lazurowym Wybrzeżu doszło do spotkania prezydentów Rosji i Francji. 
Audio
  • Spotkanie prezydentów Francji i Rosji, katedra Notre Dame, relacje niemiecko-węgierskie, Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej (Jedynka/ Więcej Świata)
Władimir Putin i Emmanuel Macron
Władimir Putin i Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/GERARD JULIEN / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron podejmował w Forcie Bregancon, letniej rezydencji na Lazurowym Wybrzeży prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmowy dotyczyły zagadnień współpracy dwustronnej oraz problemów międzynarodowych.

W sobotę we Francji rozpocznie się szczyt G7, czyli najważniejszych pod względem gospodarczym państw świata. - Francji zdecydowanie zależy na kontakcie z Rosją. Widać tutaj konsekwencję polityki zagranicznej Francji i Macrona, ponieważ już w maju 2017 roku, kiedy wygrywał w wyborach prezydenckich, przyjął w Wersalu prezydenta Putina - odpowiada dr Łukasz Jurczyszyn.

- Szczyt G7 jest tylko częścią agendy tematów dzisiejszego spotkania […]. Francuzi są dla Rosjan drugim najważniejszym inwestorem zagranicznym i pierwszym pracodawcą, jeśli chodzi o zagraniczne podmioty w Rosji - twierdzi ekspert Jedynki.

- To spotkanie jest też po to, żeby pokazać, że Macron wychodzi z inicjatywą w geopolitycznych, bardzo drażliwych tematach. Niezależnie od Amerykanów i Unii Eruopejskiej - dodaje dr Łukasz Jurczyszyn.

Z jakiego powodu w 2017 roku Macron skrytykował Putina? O czym rozmawiają prezydenci Francji i Rosji? Czy Francja chce odegrać większą rolę w konflikcie Rosji i Ukrainy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Pozostałe tematy:

W Paryżu wznowiono prace przy remoncie zniszczonej częściowo w wyniku pożaru katedry Notre Dame. Wcześniej zostały one wstrzymane ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia ołowiem. Francuski rząd jest krytykowany za to, że nie zapewnił mieszkańcom okolic katedry i zatrudnionym w niej robotnikom wystarczającej ochrony. To kolejna sprawa, która opóźnia odbudowę świątyni w ciągu planowanych 5 lat, na co naciska prezydent Emmanuel Macron. Więcej na ten temat w materiale Adriana Bąka.

***

19 sierpnia 1989 roku przy austriacko-węgierskiej granicy niedaleko Sopron odbył się Piknik Paneuropejski, czyli pokojowa demonstracja, zorganizowana przez Międzynarodową Unię Paneuropejską i opozycyjne Węgierskie Forum Demokratyczne. Na trzy godziny otwarto wówczas granicę z Austrią, którą przekroczyło wtedy na Zachód 700 obywateli komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Co roku w rocznicę Pikniku Paneuropejskiego w Sopron organizowane są uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. W roku bieżącym weźmie w nich udział także kanclerz Merkel. O historii i współczesności w relacjach węgiersko-niemieckich rozmowa z dr Dominikiem Hejjem z Instytutu Europy Środkowej.

***

Materiał o Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem roli kobiet w misjach humanitarnych na całym świecie. O tym jak wygląda praca kobiet na misjach Wojciech Cegielski rozmawia z Dorotą Woroniecką z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która jako pracownik humanitarny uczestniczyła w misjach w Iraku i Palestynie.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Dominik Hejj (Instytut Europy Środkowej), Dorota Woroniecka (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Data emisji: 19.08.2019

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

Ekspertka: w traktacie francusko-niemieckim brakuje konkretów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 18:45
- Sami politycy niemieccy, opozycja wiedzie tutaj prym, są rozczarowani tym traktatem. Uważają, że kanclerz Merkel postanowiła podreperować swój nadszarpnięty wizerunek w ostatnim czasie - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk na antenie Jedynki. Francja i Niemcy podpisały umowę o współpracy i przyjaźni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Menkiszak o spotkaniu Władimira Putina w Soczi: takie spotkania służą głównie propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:00
- Takie spotkania głównie służą celom propagandowym, mają zastraszyć świat zachodni oraz pokazać, że Rosja i Iran zacieśniają współpracę - powiedział na temat spotkania, które miało odbyć się w Soczi, Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Z jakich powodów nie doszło do spotkania prezydentów Rosji, Iranu i Azerbejdżanu?
rozwiń zwiń