Ekspert: najwięcej problemów Bliskiego Wschodu ogniskuje w sobie konflikt syryjski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 19:57
- W powszechnej percepcji dla świata konfliktem najbardziej destabilizującym jest konflikt polityczny Iranu z jego sąsiadami: Arabią Saudyjską, ZEA i z drugiej strony z Izraelem. Ten konflikt jeszcze nie przerodził się w konflikt zbrojny - mówi dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dlaczego dla Polski i Europy groźniejszy jest akurat konflikt syryjski?
Audio
  • Bliski Wschód, konflikt we włoskim rządzie, spotkanie Putina i Macrona, Rosja (Jedynka/ Więcej Świata)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: AA/ABACA/PAP

Szef naszej dyplomacji Jacek Czaputowicz - podczas trwającej wizyty w Stanach Zjednoczonych - poprowadzi debatę otwartą Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Jej celem jest omówienie źródeł konfliktów, bieżącej dynamiki wydarzeń oraz możliwych rozwiązań sytuacji kryzysowych. Wydarzenie stanowi kontynuację aktywnego zaangażowania Polski na forum Rady w dyskusję dotyczącą poprawy sytuacji w regionie. W debacie zapowiedziano również udział sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

- Jeżeli chodzi o konflikty zbrojne, to z całą pewnością najwięcej problemów bliskowschodnich ogniskuje w sobie konflikt centralny dla tego obszaru, czyli konflikt syryjski. Mamy w nim nałożenie właściwie wszystkich konfliktów politycznych toczących się na Bliskim Wschodzie, które mają odzwierciedlenie na terenie Syrii - ocenia dr Łukasz Fyderek.

Ekspert Jedynki zauważa, że konflikt syryjski jest najbardziej palący z perspektywy Europyi Polski. Z tego powodu, że wspomniany konflikt jest w stanie wygenerować największe ruchy uchodźcze. - Dziś rano wojska rządowe zdobyły dość kluczową miejscowość Chan Szajchun, atakując prowincję, w której w tym momencie znajduje się do 3,5 mln ludzi. Duża część z nich jest dżihadystami i ci ludzie nie mają już gdzie uciekać. Prawdopodobnie mogą przedostać się do Turcji i stamtąd na terytorium Europy - dodaje dr Łukasz Fyderek.

Jeszcze w tym roku polscy żołnierze udadzą się na misję ONZ do Libii. Pojawiają się głosy, że jest ona najdłuższą i najmniej skuteczną spośród misji ONZ. - Zdecydowanie nie zgadzam się z oceną, że jest to misja mało skuteczna. Jest przedłużająca się i nadzwyczaj skomplikowana, ale jednocześnie mamy względny spokój w Libanie, gdzie mieszka 17 grup wyznaniowych. Ten spokój oczywiście panuje tam nie tylko wyłącznie dzięki misji ONZ, ale nie określałbym jej mianem mało skutecznej. To dobry pomysł, że Polska w niewielkim zakresie, bo mówimy tutaj o 200 żołnierzach i o misji, która nie jest aktualnie nadmiernie niebezpieczna, decyduje się na wzięcie w niej udziału - słyszymy.

Dlaczego konflikty na Bliskim Wschodzie niosą ze sobą ogromne zagrożenie? Który konflikt jest najgroźniejszy z perspektywy pozaeuropejskiej?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

W "Więcej Świata" także o 13. dniu kryzysu rządowego we Włoszech. Premier Włoch Giuseppe Conte wystąpił w Senacie, gdzie zapowiedział złożenie dymisji na ręce prezydenta. Szczegóły w materiale naszego rzymskiego korespondenta Piotra Kowalczuka.

Ponadto echa spotkania prezydentów Emmanuela Macrona i Władimira Putina we francuskim Bregancon w felietonie Adriana Bąka.

A także o otwarciu w Moskwie w państwowej Federalnej Służbie Archiwalnej wystawy zatytułowanej "Rok 1939 - początek II wojny światowej". Na wystawę składa się około 300 eksponatów. Rosarchiw zapowiedział, że będzie wśród nich oryginał radziecko-niemieckiego paktu o nieagresji (paktu Ribbentrop-Mołotow) i tajnego protokołu dodatkowego o rozgraniczeniu sfer interesów obu państw. 80. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow mija 23 sierpnia. O rosyjskiej polityce historycznej rozmowa z Anną Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński), Anna Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 20.08.2019

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

Wciąż niespokojnie na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 18:00
41 Palestyńczyków zginęło w ostatnich starciach na północy Izraela, w Libanie wzmocnił się ruch Hezbollah, nie maleje napięcie pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Do czego może doprowadzić ta napięta sytuacja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Priorytety polskiego MSZ w 2019 roku. Ekspert: Polska pomostem między USA i Europą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:35
- Polska wchodzi w rolę, którą miała wcześniej Wielka Brytania, a brexit stanowi dla Polski dodatkową możliwość, żeby pełnić rolę pomostu między Ameryką i Europą - przyznała Olga Doleśniak-Harczuk w audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń