Wielka Brytania - Unia Europejska. Czy będzie nowe otwarcie w sprawie brexitu?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 19:30
- Myślę, że umowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską jest po prostu bardzo dobrze wynegocjowana z punktu widzenia interesów unijnych - powiedział gość audycji "Więcej świata" Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji o polityce na świecie (Więcej świata/Jedynka)
.
.Foto: PAP/Christophe Petit Tesson

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chciałby uniknąć opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy - szef brytyjskiego rządu zapewnił o tym na konferencji prasowej w Paryżu.

Brexit był tematem rozmowy Borisa Johnsona z prezydentem Francji Emanuelem Macronem.

Johnson zapowiada jednak, że twardy brexit może się okazać nieunikniony, jeśli nie uda się wynegocjować nowych warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Zdaniem prezydenta Francji zostało bardzo mało czasu na kolejne negocjacje. Macron wierzy jednak w znalezienie "jakiegoś inteligentnego" rozwiązania, które nie powinno być "dalekie od fundamentów" ustalonych wcześniej warunków.

W niedawnym liście do Rady Europejskiej Boris Johnson proponował zmiany odejście od tak zwanego "backstopu". "Irlandzki bezpiecznik" pozwoliłby Wielkiej Brytanii na pozostanie w unii celnej po opuszczeniu Wspólnoty. Państwa Unii odrzuciły możliwość renegocjacji umowy brexitowej. 

W czwartek Boris Johnson rozmawiał o brexicie z kanclerz Niemiec. Po spotkaniu z Angelą Merkel brytyjski premier podkreślał, że Londyn "nie może zaakceptować" porozumienia w sprawie brexitu w obecnym jego kształcie. 

- Myślę, że umowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską jest po prostu bardzo dobrze wynegocjowana z punktu widzenia interesów unijnych - powiedział w audycji "Więcej świata" Przemysław Biskup. Gość programu dodał, że wizja brexitu negocjowana przez Theresę May była wizją osoby o poglądach prounijnych.

- Boris Johnson za czasów objęcia władzy zarządził intensyfikację przygotowań do wyjścia z brexitu bez umowy. Tutaj jednak nieuchronne jest zmodyfikowanie "backstopu", czyli ponowne otwarcie umowy - mówił Przemysław Biskup.

Ponadto w audycji:

- Prawicowy dziennik "Die Welt": w żadnym innym kraju polityka zagraniczna Niemiec nie wywołuje takiej irytacji jak w Polsce. Chodzi głównie o kwestie związane z obronnością, migracjami i Nord Stream 2. Felieton Katarzyny Semaan z opiniami polskich ekspertów i autora artykułu.

- Wizyta szefa MSZ Jacka Czaputowicza w USA.

- Rebelianci z szyickiego ruchu Huti twierdzą, że ich obrona powietrzna strąciła nad Jemenem amerykańskiego drona zwiadowczego. O handlu – szczególnie zaawansowaną - bronią rozmowa z Juliuszem Sabakiem z portalu Defence24.pl.

Co na temat ratyfikacji umowy powiedział Emmanuel Macron? Czy dojdzie do twardego brexitu?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Przemysławem Biskupem (z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Marek Wałkuski (materiał z Nowyego Jorku), Katarzyna Semaan (materiał), Juliusz Sabak (z portalu Defence24.pl)

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 17.26

IAR/K.A

Czytaj także

"Magazyn europejski". Jaki kształt będzie miał brexit wg Borisa Johnsona?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 21:35
- Boris Johnson był jedną z twarzy tej frakcji konserwatywnej, która najmocniej optowała za tzw. twardym brexitem. Wkrótce po referendum za taki uznawano opuszczenie wspólnoty przez Wielką Brytanią, które będzie zakładało minimalne związki ze wspólnotą, w tym wyjście ze wspólnego ryku i unii celnej – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Strzałkowski.
rozwiń zwiń