Radiowe Centrum Nadawcze świętuje 20. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:55
20 lat temu na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego uruchomiono Radiowe Centrum Nadawcze. Niektórzy mówią, że to właśnie tam bije serce Polskiego Radia i Programu 1. Dlaczego jest tak ważne, żeby radiowa Jedynka była dostępna także na falach długich? Jakie były trudności przy powstawaniu masztów w Solcu Kujawskim?
Audio
  • 20 lat Radiowego Centrum Nadawczego (Jedynka/ Cztery pory roku)
RCN w Solcu Kujawskim
RCN w Solcu KujawskimFoto: Wojtek Szabelski / PAP

Budowa RCN stała się konieczna po runięciu 8 sierpnia 1991 roku masztu radiowego w Konstantynowie niedaleko Gąbina, wówczas najwyższej konstrukcji w dziejach świata. Właścicielem masztu nie było jednak Polskie Radio, tylko państwowa spółka telekomunikacyjna.

Krzysztof Michalski: zdecydowałem o powrocie do tego, co było przed wojną

- Byłem wtedy dyrektorem Jedynki. Kiedy zobaczyłem, że po runięciu masztu, nic się nie dzieje, próbowałem interweniować. Wysłałem kilkaset listów, odbyłem spotkania z prezydentami, premierami, ministrami (…). Była nawet w 1994 roku specjalna ustawa w Sejmie i kiedy już wszystko było załatwione, mieszkańcy okolic Konstantynowa zaskarżyli 2 decyzje. Pierwsza z nich została odrzucona we wrześniu 1996 roku - opowiada Krzysztof Michalski, redaktor, inżynier i w przeszłości prezes zarządu Polskiego Radia.

- Później sąd w Łodzi uznał, że decyzja o warunkach zabudowy została wydana w 1994 roku, w 1995 roku zmieniło się prawo budowlane i całą procedurę trzeba przeprowadzać od nowa. Był to 11 października 1996 roku. Tego samego dnia podjąłem decyzję o przełamaniu monopolu państwowego i powrotu do tego, co było przed wojną, czyli zbudowaniu masztu we własnym zakresie - dodaje gość audycji "Cztery Pory Roku".

Pomogli mieszkańcy Solca Kujawskiego

Poszukiwania nowej lokalizacji nie były łatwe. W końcu wybór padł na były poligon wojskowy oddalony 8 kilometrów od Solca Kujawskiego. Inwestycja powstała dzięki przychylności tamtejszych samorządowców, ale również mieszkańców. - 27 maja 1997 roku zostało przeprowadzone referendum i 67 proc. mieszkańców powiedziało, że chce mieć ten maszt w pobliżu Solca - dodaje Krzysztof Michalski.

Powstały 2 maszty

Okazuje się, że w RCN tak naprawdę znajdują się dwa maszty. Pierwszy z nich ma wysokość 330 m, natomiast drugi 289 m. - Solec w odróżnieniu od masztu gąbińskiego, znajduje się w pewnym odsunięciu od centrum Polski. Lokalizacja Gąbina była poprzedzona długimi i wnikliwymi analizami. Dlatego też w Solcu są 2 maszty odpowiednio ze sobą zestrojone, aby zapewnić mniej więcej równomierne rozłożenie pola elektromagnetycznego emitowanego przez maszty - tłumaczy Maciej Olędzki, inżynier obiektu w Solcu Kujawskim.

Jakie jeszcze lokalizacje były brane pod uwagę przy budowie RCN? Dlaczego w tamtych czasach nie było tak łatwo przekonać mieszkańców na wyrażenie zgody przy budowie masztu? Czy RCN można obejrzeć na żywo? Jak funkcjonowałoby Polskie Radio bez RCN w Solcu Kujawskim?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Janczarek

Goście: Krzysztof Michalski (redaktor, inżynier, b. prezes zarządu Polskiego Radia), Maciej Olędzki (inżynier obiektu w Solcu Kujawskim)

Data emisji: 05.09.2019

Godzina emisji: 9.37

DS

Czytaj także

Jakie będzie radio przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 01:12
- Do radia się dorasta, a w dzisiejszych czasach jest ono dość trudnym i wymagającym medium, bo wymaga skupienia i zatrzymania się - mówi Barbara Kiepas-Jeleńska, dyrektor Biura Technologii i Cyfryzacji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń