A. Talaga: polityka amerykańska w sprawach bezpieczeństwa nie jest jednoznaczna

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:16
Ekspert podkreśla, że obserwujemy, iż polityka Stanów Zjednoczonych jest wahająca się nie tylko w kwestiach bezpieczeństwa. - Jest to efekt tego, jak myśli prezydent Trump - ocenia.
Audio
  • Polityka bezpieczeństwa USA (Więcej świata/Jedynka)
John Bolton
John BoltonFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Andrzej Talaga przyznaje, że Donald Trump jest elastyczny i skuteczny w pewnych sprawach. Zauważa, że prezydent przekłada na działania polityczne swoje doświadczenia zdobyte w biznesie. Ale jako szef państwa nie ma takiej swobody, jak w biznesie, bo wiele instytucji państwowych go ogranicza. - Stąd te wymiany kadrowe, a John Bolton nie jest pierwszym, który odszedł spośród jego najbliższych współpracowników - mówi ekspert.

We wtorek (10.09) prezydent Trump zakomunikował, że zdymisjonował swego doradcę do spraw bezpieczeństwa Johna Boltona. Zdaniem Andrzeja Talagi, Bolton nie akceptował stylu uprawiania polityki przez prezydenta, a także nasiliły się różnice zdań w sprawie kontaktów z różnymi - jak to określił gość Jedynki - watażkami.

Andrzej Talaga zwraca uwagę, że Donald Trump chciał doprowadzić do rozmów z Talibami, ale wybrał niefortunną datę, bo tuż po 18. rocznicy zamachów na World Trade Center. Ostatecznie zapowiedź rozmów została odwołana w reakcji na śmierć amerykańskiego żołnierza w zamachu w Afganistanie. Ekspert analizuje stan negocjacji Amerykanów z Talibami i ewentualność zakończenia konfliktu w Afganistanie.

Posłuchaj całej audycji, w której mówimy również o obchodach Święta Narodowego Katalonii w Barcelonie i o sytuacji gospodarczej Niemiec.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), dr Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Marek Wałkuski (korespondent PR w Waszyngtonie)

Felietony: Katarzyna Semaan

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Sabak: Niemcy zawsze będą istotnym zapleczem dla Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 19:32
- Od kiedy Polska i inne kraje Europy Środkowej są w NATO, Niemcy przestały być krajem linii potencjalnego frontu. Z tej perspektywy przynajmniej część amerykańskich żołnierzy można byłoby przenieść z Niemiec głównie do Polski - mówi Juliusz Sabak z portalu Defence24. Czy prezydent USA zamierza faktycznie przenieść amerykańskie wojsko z Niemiec do Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mike Pompeo: dymisja Johna Boltona nie wpłynie na politykę zagraniczną USA

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 21:24
Prezydent ma prawo dobierać współpracowników - tak sekretarz stanu Mike Pompeo skomentował dymisję doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa Johna Boltona. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że polityka zagraniczna USA się nie zmieni.
rozwiń zwiń