Analityk: F-35 - inteligentne samoloty potrzebujące inteligentnego otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 17:50
Amerykański rząd zaakceptował sprzedaż Polsce 32 myśliwców wielozadaniowych F-35 za kwotę nieprzekraczającą 6,5 miliarda dolarów. Departament Stanu poinformował o tym formalnie Kongres, który musi zaakceptować potencjalną sprzedaż.
Audio
  • F 35 samolot inny niż wszystkie (Więcej świata/Jedynka)
Lockheed Martin F-35A
Lockheed Martin F-35AFoto: jgorzynik/ Shutterstock

W komunikacie Departamentu Stanu podkreślono, że Polska jest kluczowym partnerem Stanów Zjednoczonych w regionie. Jeśli Kongres nie sprzeciwi się planowanej sprzedaż,y obie strony przystąpią do negocjacji ceny, która może być niższa od szacowanego kosztu 6,5 miliarda dolarów.

Samoloty F-35 nie każdy może kupić, a z kolejki chętnych wypadła Turcja, która wcześniej wyłożyła znaczne fundusze z zamiarem pozyskania amerykańskich maszyn. Ale została ukarana za kupno rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S 400.

Juliusz Sabak z Defence24 podkreśla, że samolot został tak skonstruowany, żeby dobrze latać i być trudno wykrywalny przez radary. Choć całkowicie niewidzialny to on nie jest. - Chodzi o to, żeby pojawił się na radarze w momencie, w którym przeciwnik nie może już nic zrobić - wyjaśnia ekspert. Podkreśla, że samolot ma zniszczyć to, czego inne maszyny nie są w stanie osiągnąć, a przy okazji zbiera informacje i stara się je wysłać do swych wojsk, na przykład do pocisków ziemia-ziemia. Zwraca uwagę, że samolot jest inteligentną maszyną, ale wymaga inteligentnej infrastruktury, w którą trzeba będzie również zainwestować. W więc trzeba doliczyć kolejne fundusze.

Lockheed Martin/YouTube

W audycji również spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy w Pradze rozmawiali o rozszerzeniu UE i kolejnym wieloletnim budżecie Unii po 2020 r., Rosja na Bliskim Wschodzie - na marginesie spotkania w Soczi prezydenta Władimira Putina z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i raport o skutkach bezumownego brexitu.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Juliusz Sabak(analityk Defence24.pl), Witold Rodkiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Felietony: Przemysław Lis, Adam Dąbrowski

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 17.26

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: samoloty F-35A to skok, jeśli chodzi o technologię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:11
- Samoloty kupujemy na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych. Zostanie więc określona cena maksymalna i następnie przystąpimy do negocjacji - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do wtorkowej informacji, że Ministerstwo Obrony wysłało zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A.
rozwiń zwiń