Konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy trwa już od wiosny 2014 roku, kiedy to wspierani przez Kreml separatyści proklamowali dwie republiki ludowe: doniecką i ługańską. Według szacunków w walkach, które wybuchają w tym regionie, zginęło w tym czasie ponad 13 tysięcy osób.
Kurt Volker: nie będziemy nalegać na przeprowadzenie wyborów w Donbasie
Prezydentowi Ukrainy zależy na spotkaniu
W Paryżu zorganizowano spotkanie grupy kontaktowej, która ma utorować drogę do spotkanie w formacie tzw. czwórki normandzkiej, w której skład wchodzą: Ukraina, Rosja, Francja i Niemcy. Przywódcy tych państw, w ramach grupy, nie spotkali się od jesieni 2016 roku. Czy dojdzie do kolejnego spotkania w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie?
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ukraiński politolog: Zełenski nigdy nie pójdzie na ”ugodę” z Putinem
- Wiele wskazuje na to, że spotkanie rzeczywiście odbędzie się. Prezydent Zełenski wśród swoich priorytetów ma kwestię uregulowania donbaskiego. Obiecywał wiele w kampanii wyborczej i widać też po badaniach opinii publicznej, że Ukraińcy wręcz od niego oczekują, że kwestia Donbasu oraz zakończenia wojny, będzie dla niego problemem numer 1. Dlatego wysyła znaki, że strasznie mu na tym zależy - ocenia Wojciech Kokończuk.
Formuła Steinmeiera. Ukraina zgodzi się na ustępstwa?
Przedmiotem rozmów na paryskim spotkaniu jest tzw. furmuła Steinmeiera, czyli plan uregulowania konfliktu w Donbasie, opracowany przez byłego szefa MSZ Niemiec, a obecnie prezydenta tego kraju Franka-Waltera Steinmeiera. Ekspert Jedynki tłumaczy, że wspomniana formuła zakłada zorganizowanie wyborów w separatystycznym Donbasie pod kontrolą międzynarodową, ale bez przekazywania kontroli nad granicą rosyjsko-ukraińską w Donbasie Ukraińcom i bez konieczności wyprowadzenia obcych wojsk rosyjskich.
- To budzi krytykę na Ukrainie z powodu jednostronnego ustępstwa ze strony ukraińskiej. Jednocześnie dzisiaj minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko po raz pierwszy potwierdził, że rzeczywiście na spotkaniu eksperckim na początku września w ramach przygotowania do spotkania grupy normandzkiej na szczeblu przywódców, wyraził zgodę na negocjacje na temat formuły Steinmeiera - twierdzi Wojciech Kokończuk.
Donald Trump pogratulował Rosji i Ukrainie wymiany więźniów
Optymizm prezydenta Zełenskiego
Zdaniem eksperta Jedynki prezydent Zełenski zbyt optymistycznie uważa, że sprawę Donbasu można załatwić jeszcze w tym roku. - Nawet jeśli okazałoby się, że dojdzie do spotkania przywódców w ramach grupy normandzkiej w przeciągu kilku tygodni, to kwestia przygotowania tych wyborów zajmie kilka miesięcy. Jest to nierealne - dodaje.
Dlaczego wybory w Donabsie byłyby fikcją? Czy ewentualne spotkanie grupy normandzkiej może zaowocować podpisaniem dokumentów, który zakończą konflikt w Donbasie? Na czym zależy Rosji?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Ponadto w audycji:
- Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe w Bukareszcie. Rozmowy zdominowały takie tematy jak wspólna polityka w ramach Unii Europejskiej, współpraca gospodarcza, infrastrukturalna czy militarna, a także współpraca energetyczna. Polskiej delegacji przewodniczył premier Mateusz Morawiecki.
- Dwie istotne debaty znalazły się dziś w porządku obrad Parlamentu Europejskiego, tj. o brexicie oraz o próbach fałszowania historii przez Rosję.
- W 6-milionowym Kirgistanie liczbę osób, które mają polskie pochodzenie, ocenia się na około 1000. Tutaj także dotarli eksperci Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, którym od kilku dni w podróży towarzyszy Piotr Pogorzelski.
- Premier Chin kończy dziś swoją 3-dniową wizytę w Rosji, podczas której spotkał się z rosyjskim premierem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim współpracy gospodarczej, ale także wojskowej. Gość: Radosław Pyffel, kierownik studiów chińskich w Akademii L. Koźmińskiego.
***
Tytuł audycji: Więcej Świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich), Radosław Pyffel (Akademia L. Koźmińskiego)
Data emisji: 18.09.2019
Godzina emisji: 17.25
DS