Ekspert o zniesieniu wiz do USA: wydaje się, że będzie to przyspieszone

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:09
- Na włączeniu Polski do ruchu bezwizowego skorzystają przede wszystkim Stany Zjednoczone. Ruch turystyczny wzrośnie ze strony Polski - mówił w audycji "Więcej Świata" Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Od kiedy Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz? 
Audio
  • Ruch bezwizowy do USA, Boris Johnson, ekshumacja szczątków gen. Franco (Jedynka/ Więcej Świata)
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: PAP/Radek Pietruszka

Zniesienie wiz i zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących w Polsce - to najważniejsze zapowiedzi, które padły na wczorajszym spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, które odbyło się w Nowym Jorku.

Donald Trump: sprawa już jest załatwiona

O zniesieniu amerykańskich wiz dla Polaków spekulowano już od dłuższego czasu. Polska i USA podpisały wszystkie konieczne umowy prawne, pojawiły się też nieoficjalne doniesienia, że nasz kraj już wypełnił formalny wymóg dotyczący poziomu odmów wizowych.

Dane w tej sprawie miały być znane na początku października. Jednak Donald Trump podczas spotkania z Andrzejem Dudą, powiedział do dziennikarzy, że "sprawa już jest załatwiona". Dodał również, że "Polska kwalifikuje się".

- Ogromnie się cieszę, bo oznacza to, że Polacy będą mogli godnie podróżować do Stanów Zjednoczonych - skomentował później wypowiedź Donalda Trumpa Andrzej Duda.

Departament Stanu liczy na bieżąco

Wymogi dotyczące zniesienia wiz do USA są bardzo restrykcyjne. Polska przez 30 lat nie spełniała warunku związanego z poziomem nieprzekraczanie 3 proc. odmów. Według nieoficjalnych informacji, naszemu krajowi udało się zejść do poziomu 2,8 proc.

PAP Andrzej Duda Donald Trump 1200.jpg
Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

- Jestem zaskoczony, że Departament Stanu liczy to na bieżąco, ponieważ liczone jest to według narodowości osób składających, a nie tylko placówek (…). Rozumiem, że wyjątkowość relacji (polsko-amerykańskich - red.) zmusza Departament Stanu do liczenia na bieżąco - ocenia Mateusz Piotrowski, dodając, że kolejnym etapem będzie skierowanie sprawy do Kongresu.

Co na to ambasador USA Georgette Mosbacher?

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że Amerykanie wykazują chęć włączenia naszego kraju do ruchu bezwizowego. - Zajmie to jeszcze kilka miesięcy, ale jak ambasador Mosbacher wczoraj mówiła, ma nadzieję, że z nowym rokiem Polacy będą mogli już bez wiz udać się do Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że ten proces i tak będzie dość przyspieszony - dodaje.

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali również deklarację odnośnie zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Ich liczba wzrośnie o 1000. Powstanie także nowe dywizyjne dowództwo w Poznaniu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] A. Talaga: wojska USA przynoszą nam możliwości, których nie mamy

- To jest właściwie pierwsze takie dowództwo w Europie, które będzie pozwalało wojskom lądowym kierować swoimi działaniami. Fakt, że jest to Poznań i wschodnia flanka NATO, potwierdza, że decyzje podjęte w Warszawie w 2016 roku na forum NATO czy na kolejnych szczytach, nie były zwykłymi decyzjami politycznymi, tylko faktycznie administracja Donalda Trumpa zwraca uwagę, że Sojusz powinien bardziej interesować się bezpieczeństwem wschodniej flanki. Od niej zależy bezpieczeństwo całej Europy - twierdzi Mateusz Piotrowski.

Czy Polska była kiedyś tak blisko zniesienia wiz jak teraz? Jak dużo państw znajduje się w ruchu bezwizowym? Jakie koszty poniesie Polska w związku ze zwiększeniem obecności żołnierzy USA w naszym kraju?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Sądowa decyzja w sprawie ekshumacji szczątków generała Francisco Franco. Były dyktator wciąż budzi wiele emocji w hiszpańskim społeczeństwie. Felieton Wojciecha Cegielskiego.

- Sąd Najwyższy zdecydował, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zawieszając obrady parlamentu, złamał prawo. To wyrok bez precedensu w historii brytyjskiej demokracji. Rozmowa z dr Markiem Szopskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Marek Szopski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 17.26

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert potwierdza słowa Andrzeja Dudy: to jest bieg, w którym nie widać końca

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:23
- Proces akcesji państw Bałkanów Zachodnich jest przedmiotem bardzo poważnych rozbieżności w samej Unii Europejskiej - mówi dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego. W Poznaniu zakończył się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Czy pańsywa aspirujące do członkostwa są bliżej czy dalej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Talaga: wojska USA przynoszą nam możliwości, których nie mamy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:56
- Bardzo chcemy obecności amerykańskich wojsk. Z tego powodu, że przywożą możliwości wojskowe, których w ogóle nie mamy, a także obecność na potencjalnych kierunkach uderzeń rosyjskich nawet niewielu żołnierzy amerykańskich, oznacza, że ci żołnierze wejdą do walki - mówi w audycji "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. W Nowym Jorku Andrzej Duda i Donald Trump będą rozmawiać o kwestii bezpieczeństwa narodowego.
rozwiń zwiń