Jan Piekło: sytuacja prezydenta Ukrainy nie do pozazdroszczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 17:54
- Gdyby Wołodymyr Zełenski ostro postawił się i powiedział, że nie ma mowy, naraziłby się tej części republikanów, która wspiera Donalda Trumpa. Gdyby jednak poszedł zgodnie z sugestią i radą Trumpa, naraziłby się demokratom - mówi w "Więcej Świata" Jan Piekło, były ambasador Polski w Kijowie.
Audio
  • Zełenski i Trump, Andrzej Duda w Nowym Jorku, Boris Johnson, Wierszyna na Syberii (Jedynka/ Więcej Świata)
Prezydent Ukrainy Zełenski
Prezydent Ukrainy ZełenskiFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

W Nowym Jorku na szczycie ONZ obecny jest m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jego wizyta odbywa się w cieniu skandalu związanego z domniemanymi naciskami Donalda Trumpa na ukraińskiego szefa państwa, aby rozpocząć śledztwo wobec syna potencjalnego rywala obecnego prezydenta USA w przyszłorocznych wyborach - Joe Bidena. Nie zmienia to faktu, że Waszyngton pozostaje jednym z najważniejszych sojuszników Kijowa.

Uruchomiono procedurę impeachmentu prezydenta

- Mamy dwa istotne fakty. Pierwszy jest taki, że został upubliczniony transkrypt rozmowy prezydenta Zełenskiego z prezydentem Trumpem, a drugi, że została uruchomiona przez spikera Izby Reprezentantów procedura impeachmentu prezydenta Trumpa - stwierdził Jan Piekło.

Prezydent USA próbował wpłynąć?

Czy z transkryptu wynika, że Donald Trump faktycznie starał się wpłynąć na prezydenta Ukrainy? - Tak. Wynika, że rzeczywiście wielokrotnie usiłował go przekonać, że to jest ważna sprawa - odpowiada ekspert Jedynki.

Czy ujawnienie zapisu rozmowy prezydentów Ukrainy i USA, pomoże ukraińskiemu prezydentowi? Jak będą wyglądać dalsze relacje ukraińsko-amerykańskie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- W Nowym Jorku światowi przywódcy apelowali o poszanowanie godności i tożsamości dzieci. W siedzibie ONZ odbyła się debata z okazji 30. Rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dokument powstał z inicjatywy Polski, dlatego w debacie wziął udział prezydent Andrzej Duda.

- Zamieszanie w Wielkiej Brytanii po orzeczeniu Sądu Najwyższego o niezgodności z prawem zawieszenia parlamentu. Czy będzie dymisja premiera Johnsona? Gość: Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski).

- Uroczystości związane z 30-leciem nauczania języka polskiego we wsi Wierszyna na Syberii, a także odsłonięcie tablicy  upamiętniającej przyjazd pierwszych osadników z Polski, którzy założyli tę wieś.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Goście: Jan Piekło (były ambasador Polski w Kijowie), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 17.28

DS

Czytaj także

Daniel Szeligowski: Wołodymyr Zełenski wprowadza nowy styl prezydentury

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 16:25
Ukraińcy świętują Dzień Niepodległości. - W przemówienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poruszane są głównie tematy sukcesów sportowych i kulturalnych Ukrainy, co jest czymś zupełnie nowym dla ukraińskiego społeczeństwa - powiedział na antenie Jedynki Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o wymianie więźniów: dla Ukrainy była korzystna w wymiarze ludzkim

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:35
- Nie widzę, żeby prezydent Zełenski miał pomysł na normalizację sytuacji i ustąpienie Rosji w kwestii Krymu. Wydaje mi się, że według Zełenskiego wystarczy rozmawiać z Putinem i ustępować w jakichś kwestiach - mówi w radiowej Jedynce Olga Popowycz z Fundacji "Nasz Wybór". W "Więcej Świata" o trudnej sytuacji w Kijowie i relacjach Ukrainy z Rosją.
rozwiń zwiń