Działania IPN na Ukrainie mogą być wznowione. D. Szeligowski: to szansa na poprawę stosunków

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 18:30
- Pozytywna decyzja ws. wniosku Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które pogrzebane są na ukraińskim terytorium, powinna doprowadzić do polepszenia stosunków polsko-ukraińskich uważa dr Daniel Szeligowski z PISM.
Audio
  • Szansa na poprawę stosunków polsko-ukraińskich (Więcej świata/jedynka)
Wołodymyr Zełensky
Wołodymyr ZełenskyFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W piątek (27.09) wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że Ukraina pozytywnie odpowiedziała na wniosek Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które pogrzebane są na ukraińskim terytorium.

O zniesienie moratorium na prace ekshumacyjne prosił prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas jego wizyty w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, komentując decyzję władz Ukrainy zwrócił uwagę, że przed polskimi historykami długa i mozolna droga uzyskiwania wszelkiego rodzaju zgód i zezwoleń.

Szef IPN Jarosław Szarek pap 1200.jpg
Prezes IPN: deklaracja władz Ukrainy otwiera drogę do przełomu

Krok w kierunku polepszenia stosunków polsko-ukraińskich

Dr Daniel Szeligowski uważa, że ta decyzja powinna doprowadzić do polepszenia stosunków polsko-ukraińskich. - Zakaz ekshumacji był zupełnie nieproporcjonalny do sytuacji i tez trudny do uzasadnienia - mówi ekspert PISM. Jego zdaniem, obecnie jest okazja, aby wrócić do innych kwestii, które zostały kiedyś odsunięte na drugi plan przez spór historyczny. Chodzi o sprawy gospodarcze lub choćby rozbudowy infrastruktury granicznej. Podkreśla, że zdymisjonowanie szefa ukraińskiego IPN-u Wołodymyra Wiatrowycza jest wykazaniem woli politycznej, że Kijów chce odmrozić stosunki. 

Rozmówca Jedynki wskazuje, że Polska może odegrać pewną rolę, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy na arenie międzynarodowej, ale nie jesteśmy uczestnikami rozmów o Donbasie. - W obliczu kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych przewiduje, że Amerykanie trochę się wycofają, więc może wzrosnąć rola Francji i Niemiec naciskających na unormowanie stosunków Ukrainy z Rosją. Amerykanie pilnowali, żeby Ukraina nie poszła zbyt daleko w ustępstwach - dodał Daniel Szeligowski.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Podsumowanie zakończonej dziś (30.09) wizyty prezydenta Andrzej Dudy w Belgii.

Niedzielnych (29.09) wyborach w Austrii, które wygrała partia chadecka, ale nie będzie mogła sprawować samodzielnie rządów.

Przygotowaniach do uroczystości pogrzebowych byłego prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, w których mają wziąć udział m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz prezydenci Rosji i Włoch, Władimir Putin i Sergio Mattarella.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Felietony: Karol Darmoros, Katarzyna Semaan

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 17.26

ag