Ekspert: Grupa Wyszehradzka dogaduje się dobrze w podstawowych sprawach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 18:35
- To dobra tradycja Grupy Wyszehradzkiej, że tworzy takie jądro w Europie Środkowej, wokół którego grupują się kolejne państwa - mówi w "Więcej Świata" prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. O czym rozmawiają prezydenci państw wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu w Czechach?
Audio
  • Szczyt Grupy Wyszehradzkiej, zabójstwo dziennikarza, brexit (Jedynka/ Więcej Świata)
Prezydent RP Andrzej Duda (2P), prezydent Węgier Janos Ader (2L), prezydent Słowacji Zuzana Czaputova (P) i prezydent Czech Milos Zeman (L) podczas powitania, przed spotkaniem prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Zamku w Lanach koło Pragi.
Prezydent RP Andrzej Duda (2P), prezydent Węgier Janos Ader (2L), prezydent Słowacji Zuzana Czaputova (P) i prezydent Czech Milos Zeman (L) podczas powitania, przed spotkaniem prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Zamku w Lanach koło Pragi.Foto: PAP/Leszek Szymański

Polityka unijna, w tym kwestie nowego budżetu, spraw klimatycznych i brexitu, to główne tematy dwudniowego spotkania prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, które odbywa się na zamku w czeskich Lanach niedaleko Pragi. W szczycie uczestniczą przywódcy Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Nasz kraj reprezentuje prezydent Andrzej Duda. W czwartek do rozmów dołączą przywódcy Słowenii i Serbii.


Brak Wielkiej Brytanii to mniej środków do podziału

Prezydenci rozmawiają przede wszystkim o polityce spójności i nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Polityka spójności pomaga krajom naszego regionu w zacieraniu różnic w stosunku do Zachodu. Czy nasz region nie godzi się na oszczędności w zakresie polityki spójności? - Grupa Wyszehradzka już od paru lat słynie z tego, że dogaduje się dobrze w podstawowych sprawach. Jedną spośród nich jest to, jak zasypać w mało bolesny sposób dziurę, która najprawdopodobniej powstanie wkrótce po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Brak wkładu brytyjskiego to około 18 proc. środków mniej do podziału – ocenia prof. Maciej Szymanowski.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Czechy: przywódcy V4 będą rozmawiać o energetyce, klimacie, brexicie i budżecie UE

Za 7 lat będziemy płatnikami netto?

Wśród państw Grupy Wyszehradzkiej coraz częściej pojawia się temat, w jaki sposób zracjonalizować pewne mechanizmy redystrybucji środków finansowych. - To jest ostatnia perspektywa, tj. budżet UE, w którym Polska, Słowacja, Czechy i Węgry będą jego beneficjentami. Prawdopodobnie za 7 lat, gdy na przykład południe Europy będzie kulało pod względem gospodarczym jak dotychczas, a nasza część Europy będzie na tyle dobrze prosperowała jak obecnie, to będziemy płatnikami netto - dodaje ekspert Jedynki.

Co forsuje prezydencja fińska w UE? Czego będą dotyczyć rozmowy z przedstawicielami Słowenii i Serbii? Czego obawiają się Węgry? Jakie stanowisko ma Grupa Wyszehradzka odnośnie kwestii klimatycznych?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Dzisiaj przypada pierwsza rocznica zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Choć wiele wskazuje na to, że decyzję o zamordowaniu dziennikarza, mógł podjąć wpływowy saudyjski następca tronu, to do tej pory nikt nie zdołał tego udowodnić. Co wiemy i czego nie wiemy o tej sprawie?

- Jakie propozycje w sprawie nowej umowy brexitowej przedstawił Unii Europejskiej premier Wielkiej Brytanii? Rozmowa z prof. Wawrzyńcem Konarskim z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Maciej Szymanowski (Katolicki Uniwersytet w Budapeszcie), prof. Wawrzyniec Konarski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)

Data emisji: 02.10.2019

Godzina emisji: 17.27

DS

Czytaj także

Ekspert potwierdza słowa Andrzeja Dudy: to jest bieg, w którym nie widać końca

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:23
- Proces akcesji państw Bałkanów Zachodnich jest przedmiotem bardzo poważnych rozbieżności w samej Unii Europejskiej - mówi dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego. W Poznaniu zakończył się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Czy pańsywa aspirujące do członkostwa są bliżej czy dalej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o zniesieniu wiz do USA: wydaje się, że będzie to przyspieszone

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:09
- Na włączeniu Polski do ruchu bezwizowego skorzystają przede wszystkim Stany Zjednoczone. Ruch turystyczny wzrośnie ze strony Polski - mówił w audycji "Więcej Świata" Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Od kiedy Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz? 
rozwiń zwiń