Ekspert o formule Steinmeiera: prezydent Ukrainy przedstawił ją w formie wielu niedomówień

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:33
Ukraińska opozycja domaga się od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnień, czy zgoda na podpisanie tzw. formuły Steinmeiera w sprawie konfliktu w Donbasie nie oznacza kapitulacji Ukrainy przed Rosją. Podpisanie dokumentu pozytywnie ocenił Kreml. Dlaczego obydwie strony konfliktu różnie interpretują podpisany dokument i jak wyglądają naciski Zachodu na unormowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy?
Audio
  • Formuła "Steinmeiera". Dlaczego obydwie strony konfliktu różnie interpretują podpisany dokument? (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Wołodymyr Zełenski
Prezydent Wołodymyr Zełenski Foto: PAP/EPA/STEPAN FRANKO

Formuła Steinmeiera przewiduje zorganizowanie w nieokreślonej przyszłości w okupowanych częściach Donbasu lokalnych wyborów i wprowadzenie przez Ukrainę prawa o szczególnym statusie tych terytoriów. Rosja ostatnio lobbowała za takim rozwiązaniem. Ukraina zgodziła się na jego zastosowanie, ale - jak zapewniał prezydent Zełenski - prawo będzie zredagowane na nowo. - Ta nowa ustawa, którą jak podkreślił prezydent Zełenski, ma zostać przegłosowana przez parlament przy szerokich konsultacjach społecznych i przy udziale ukraińskiego społeczeństwa - powiedział Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele pytań dot. podpisanego dokumentu, na które ukraińskie społeczeństwo nie uzyskało odpowiedzi. - Bardziej radykalna część środowiska politycznego i środowiska aktywistów oskarżyła prezydenta Zełenskiego o zdradę i kapitulację i o warunki, które są zdradą interesów narodowych Ukrainy - stwierdził ekspert.   

Krzysztof Nieczypor wspomniał o zwołanej we wtorek wieczornej konferencji prasowej, w której prezydent Zełenski mówił o wprowadzonej formule Steinmeiera. - Prezydent przedstawił ją w formie wielu niedomówień, nie odpowiedział w pełnym zakresie na pytania dziennikarzy dopytujących o znaczenia tej formuły i skutki - dodał. 

Na pisemne zobowiązanie Kijowa do realizacji założeń tego dokumentu nalegała Rosja. Miał to być jeden z warunków spotkania prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina w ramach tzw. czwórki normandzkiej (a więc razem z prezydentami Francji i Niemiec).

zelenski free 1200.jpg

 Ponadto w audycji:

- O drugim dniu szczytu Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Więcej w materiale Karola Darmorosa. 

- O 29 rocznicy zjednoczenia Niemiec - jaką rolę dziś ten kraj odgrywa w Unii Europejskiej, czy wciąż żywy jest podział na część wschodnią i zachodnią i jak układają się relacje niemiecko-polskie? Gościem w studiu była dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

-  Warsaw Security Forum 2019 - dzień drugi o wschodniej flance NATO. Więcej w materiale reporterskim Wojciecha Cegielskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: Krzysztof Nieczypor (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych) 

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans

Czytaj także

W. Zełenski: nie będzie wyborów w Donbasie pod lufami karabinów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 20:57
- Nie może być żadnych wyborów w Donbasie pod lufami karabinów - powiedział na konferencji prasowej prezydent Wołodymyr Zełenski. Ukraina zgodziła się na zastosowanie w Donbasie tzw. "formuły Steinmeiera", pod warunkiem demilitaryzacji regionu i odzyskania przez Kijów kontroli nad granicą z Rosją. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Formuła Steinmeiera przyjęta. Ukraina zgadza się na wybory w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 14:35
Rosyjskie media, a za nimi Ukraińskie, publikują kopie dokumentów, w których uczestnicy mińskiej trójstronnej grupy, w tym Ukraina, zgadzają się na formułę Steinmeiera w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tzw. formuła Steinmeiera kapitulacją Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 21:14
Reprezentujący Ukrainę w grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie Leonid Kuczma podpisał tzw. formułę Steinmeiera. – Mieszkańcy Kijowa wychodzą na ulice miasta i mówią o zdradzie krzycząc precz z Zełenskim. Komentatorzy życzliwi opozycji określają podpisanie dokumentu kapitulacją – wskazywał Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.
rozwiń zwiń