X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bez wiz do USA. Prof. Bogdan Szafrański: wreszcie mamy uproszczoną procedurę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:33
- Spełniliśmy warunki i mamy zniesiony obowiązek wizowy dla Polski. Tyle tylko, że jest to uproszczenie procedury wizowej i możliwość wyjechania na trzy miesiące do USA po decyzji urzędnika na amerykańskiej granicy - powiedział w audycji "Więcej Świata" prof. Bogdan Szafrański, amerykanista i ekonomista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Audio
  • Podpisanie pełnego zniesienia obowiązku wizowego dla Polski przez Donalda Trumpa, 19. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie i kształtowanie się nowej Komisji Europejskiej (Jedynka/Więcej Świata)
Prezydent Polski Andrzej Duda (z lewej) i prezydent USA Donald Trump
Prezydent Polski Andrzej Duda (z lewej) i prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w piątek o podpisaniu pełnego zniesienia obowiązku wizowego dla Polski. To efekt m.in. wrześniowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z głową amerykańskiego państwa. Po nim Donald Trump potwierdził, że w ciągu kilku miesięcy zostaną zniesione wizy dla Polaków do USA. I choć zapowiadał, że procedury administracyjne z tym związane mogą przeciągnąć się nawet do przyszłego roku, zza Oceanu Atlantyckiego bardzo szybko napłynęła bardzo dobra dla Polaków wiadomość.

Shutterstock Donald Trump uśmiech 1200.jpg
Do USA bez wiz. Donald Trump podpisał historyczny dla Polski dokument

Wiadomość ta zbiegła się ze świętowaniem w Warszawie stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznymi między USA a Polską. Na Uniwersytecie Warszawskim eksperci z obu krajów rozmawiali o tym, co łączy Polaków i Amerykanów, a także o historycznych i obecnych relacjach między tymi narodami.

"To uproszczenie wizowej procedury"

Prof. Bogdan Szafrański zaznaczył, że decyzja Donalda Trumpa o podpisaniu pełnego zniesienia obowiązku wizowego dla Polski jest efektem spełnienia przez nasz kraj szeregu warunków. Gość audycji podkreślił, że dotyczyły one m.in. bezpieczeństwa naszych granic. - Spełniliśmy je, w tym ten najważniejszy, polegający na tym, że wskaźnik odmów wniosków wizowych w amerykańskich placówkach w Polsce spadł do minimum 3 proc. - przypomniał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienia wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

Dodał, że dobra dla Polaków wiadomość nie oznacza, że wizy zupełnie odeszły w kąt. - Program Visa Waiver [pozwala obywatelom poszczególnych krajów podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy - przyp. red.] to nie jest zniesienie wiz, tylko uproszczenie procedury wizowej i możliwość wyjechania na trzy miesiące do USA po decyzji urzędnika na amerykańskiej granicy. Może się zdarzyć, że jeśli urzędnik będzie podejrzewał, że dana osoba przyleciała do Stanów Zjednoczonych w innym celu, to ją cofnie do swojego kraju - zaznaczył prof. Bogdan Szafrański. - Tylko Kanada nie ma wiz i Kanadyjczycy mogą pracować w USA bez problemu. Obywatele pozostałych krajów są zdani na decyzję amerykańskich urzędników - dodał.

"Polska dla USA bardzo ważnym sojusznikiem"

Gość audycji odniósł się również do obchodów związanych ze stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA. Jego zdaniem relacje między oboma krajami pogłębiają się. - Widać to zwłaszcza na przykładzie wojska i NATO. Widać, że Polska jest dla Amerykanów bardzo ważnym sojusznikiem w tym zakresie - podkreślił.

Dodał, że do tego dochodzą też relacje handlowe i gospodarcze. - Mamy import gazu z USA, a prawdopodobnie będziemy mieli też import ropy naftowej. Jest również szansa na nawiązanie relacji, jeśli chodzi o energetykę jądrową - powiedział prof. Bogdan Szafrański.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Podczas niej mówiono również o:

Janusz Wojciechowski 1200.jpg
J. Wojciechowski w PE: chcę długoterminowej wizji europejskiego rolnictwa

- 19. Festiwalu Filmu Polskiego na Litwie

- kształtowaniu się nowego składu Komisji Europejskiej

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Bogdan Szafrański (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie), prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menadżerska)

Felietony: Wojciech Cegielski, Kamil Zalewski

Data emisji: 04.10.2019

Godzina emisji: 17.26

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Szczerski podał nowe informacje ws. deklaracji Duda-Trump

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 07:33
- Deklaracja, którą mają podpisać w Nowym Jorku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump mówi o konkretnych miejscach stacjonowania wojsk USA w Polsce i potwierdza, że w Polsce będzie amerykańskie dowództwo dywizyjne - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze przed końcem roku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 23:08
- Wszystko wskazuje na to, że wymagania przez Polskę zostały spełnione, prawdopodobnie droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem. Być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie J. Wojciechowskiego w PE. R. Czarnecki: merytorycznie wypadł świetnie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 18:13
- Polski kandydat merytorycznie wypadł świetnie - mówi w "Więcej Świata" o Januszu Wojciechowskim Ryszard Czarnecki, przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Rosją. Janusz Wojciechowski ubiega się o stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa.
rozwiń zwiń