Konflikt USA-Chiny. Michał Baranowski: to zawieszenie broni, a nie jego koniec

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 18:50
- Jedną z grup, które najbardziej ucierpiały z powodu tej wojny handlowej, są właśnie rolnicy - mówi Michał Baranowski z German Marshall Fund. Czy Donald Trump zawiesza konflikt handlowy z Chinami, żeby uspokoić amerykańskich farmerów przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA?
Audio
  • Konflikt USA - Chiny zawieszony, Państwo Islamskie, Turcja, Stefan Michnik (Jedynka/ Więcej Świata)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/PETE MAROVICH / POOL

Prezydent Donald Trump zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD, która miała dzisiaj wejść w życie. Waszyngton oczekuje teraz, że Pekin odblokuje import amerykańskich produktów rolnych, ponieważ wojna handlowa bardzo zaszkodziła amerykańskim farmerom, a ich głosy znacznie przyczyniły się do zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Rynki zareagowały bardzo pozytywnie

- Ta wojna (handlowa amerykańsko-chińska - red.) została rozdmuchana i już ma przełożenie na gospodarkę światową oraz USA. Cła, które podnosi prezydent Trump uderzają koniec końców w konsumentów i producentów w USA. Na razie rynki zareagowały na "zawieszenie broni" bardzo pozytywnie, ponieważ inaczej gospodarka borykałaby się z tym w okresie przedwyborczym - twierdzi Michał Baranowski.

Wyciszenie sporu przed wyborami

Ekspert Jedynki przyznaje, że jednym z powodów zawieszenia podwyżki, jest amerykańska wieś, a dokładnie głosy farmerów. - Jedną z grup, które najbardziej ucierpiały z powodu tej wojny handlowej, są właśnie rolnicy, którzy przestali móc eksportować do Chin ogromne ilości chociażby soi - tłumaczy Michał Baranowski. - Donald Trump koniecznie musi wygrać w środkowych stanach, ponieważ są one jego bazą polityczną. Dlatego wyciszenie tego sporu w kontekście przedwyborczym ma sens, a z drugiej strony pozostawia szansę eskalacji, jeżeli Chiny zrobiłyby coś nie tak - dodaje.

Chiny mają czas do 15 grudnia

Minister finansów USA Steven Mnuchin zapowiedział, że jeśli do 15 grudnia nie dojdzie do zawarcia porozumienia handlowego z Chinami, to Stany Zjednoczone nałożą na Chiny kolejne cła. Steve Mnuchin liczy także na to, iż w połowie listopada, podczas szczytu APEC, dojdzie do podpisania umowy z Chinami. Przyznał jednak, że choć ma nadzieję na zawarcie porozumienia, to "można się spodziewać wszystkiego".

- Toczy się to w kontekście wieloletniego konfliktu ekonomicznego o dominację na świecie. Dlatego to jest tylko następny rozdział i zdecydowanie zawieszenie broni, a nie koniec (konfliktu - red.) - uważa Michał Baranowski.

Czym spowodowany jest konflikt USA i Chin? Na kogo w piątek zostanie nałożone cło odwetowe?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Premier Danii zapowiedziała uproszczenie trybu odbierania obywatelstwa duńskiego osobom z podwójnym obywatelstwem, jeśli wyjechały za granicę i przyłączyły się do zbrojnego ugrupowania wywrotowego w rodzaju Państwa Islamskiego.

- Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej wezwali Turcję do zaprzestania działań w północno-wschodniej Syrii i wycofania sił z tego regionu, ale nie uzgodnili wspólnego embarga na sprzedaż broni Ankarze. Stolice UE mają same decydować w tej sprawie. Jaka jest skala eksportu europejskiej broni do Turcji? Rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.

- Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie i wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec byłego sędziego Stefana Michnika. Przypomnienie sylwetki stalinowskiego funkcjonariusza ówczesnego sądownictwa, oskarżanego o popełnienie 93 przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, polegających na wydaniu w 1952 i 1953 r. w Warszawie bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kary długoletniego więzienia, ponadto postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 17.28

DS

Czytaj także

Donald Trump odwołał atak na Iran. "Chodzi o wywarcie pewnej presji"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 19:33
- To jest m.in. ta wyraźna logika prowadzonej strategii przez USA w tym regionie - mówi prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Amerykanie byli gotowi do ataku odwetowego przeciw Iranowi, ale prezydent Donald Trump odwołał operację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Talaga: wojska USA przynoszą nam możliwości, których nie mamy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:56
- Bardzo chcemy obecności amerykańskich wojsk. Z tego powodu, że przywożą możliwości wojskowe, których w ogóle nie mamy, a także obecność na potencjalnych kierunkach uderzeń rosyjskich nawet niewielu żołnierzy amerykańskich, oznacza, że ci żołnierze wejdą do walki - mówi w audycji "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. W Nowym Jorku Andrzej Duda i Donald Trump będą rozmawiać o kwestii bezpieczeństwa narodowego.
rozwiń zwiń