X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spotkanie Merkel - Macron. Ekspert o dwóch wizjach Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 18:20
W przeddzień unijnego szczytu kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Emmanuelem Macronem w Tuluzie. Główne tematy spotkania to sytuacja w północno-wschodniej Syrii po inwazji Turcji i sprawy związane z brexitem. O różnicach pomiędzy francuską a niemiecką wizją Europy mówił w audycji "Więcej Świata" dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel spotkali się w południowej Francji, dzień przed kluczowym szczytem UE (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel spotkali się w południowej Francji, dzień przed kluczowym szczytem UE
Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel spotkali się w południowej Francji, dzień przed kluczowym szczytem UEFoto: PAP/EPA/Frederic Scheiber

Do spotkania prezydenta Emmanuela Macrona z niemiecką kanclerz Angelą Merkel doszło w chwili napiętej sytuacji na świecie. Związane jest to z inwazją turecką w północno-wschodniej Syrii na tereny zajmowane przez Kurdów i postawą wobec tego prezydenta USA Donalda Trumpa. Berlin i Paryż ostro potępiły operację wojskową Ankary, ale według francuskich źródeł dyplomatycznych Europa bezradnie przygląda się rozwojowi wydarzeń.

Kilka dni temu kanclerz Angela Merkel mówiła, że "Niemcy i Francja powinny pogłębić swoje relacje i lepiej koordynować swoja politykę". - To jest obawa przed samodzielną polityką Francji i przed tym, że cały układ światowy zmienia się w naszych oczach. To jest m.in. konfrontacja Chin z USA, sytuacja na Bliskim Wschodzie czy polityka Putina. Istnieje ta świadomość wśród politycznych elit Europy, zwłaszcza wśród E. Macrona i A. Merkel - zaznaczył dr Kamil Zajączkowski z UW. 

Różnice pomiędzy wizją francuską Europy a wizją niemiecką 

Angela Merkel odchodzi na drugi plan, jeżeli chodzi o politykę międzynarodową, a jej miejsce sukcesywnie stara się zająć prezydent Francji. - Okazało się, że wizja prezydenta Macrona nie jest wizją, która dałaby mu większość we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. I tu jest ten tradycyjny podział, który nie jest czymś nowym. To jest różnica pomiędzy wizją francuską Europy i wizją niemiecką. Macron znów zaczął podkreślać, że to jest skupienie wokół najmocniejszych państw Europy i tworzenie twardego jądra i to jest taka awangarda, która miała iść do przodu. Z kolei Niemcy mówią integrujmy się tak jak teraz - wyjaśnił ekspert. 

pap_Merkel_Macron_1200.jpg

Negocjacje akcesyjne 

Unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie UE. Według nieoficjalnych źródeł brak zielonego światła ze strony UE to efekt stanowiska Francji, które jako jedyne państwo członkowskie była przeciwna otwarciu rozmów akcesyjnych zarówno ze Skopje, jak i Tiraną. Z kolei strona niemiecka jest otwarciem rozmów akcesyjnych. - Niemcy są przekonane, po pierwsze, że poprzez europeizację Bałkany staną się one miejscem pokoju i stabilizacji. (...) Stanowisko Francji jest zupełnie inne. Ono koncentruje się na basenie Morza Śródziemnego - powiedział Kamil Zajączkowski. 

Ponadto w audycji: 

 - podsumowanie wizyty Wladimira Putina na Bliskim Wschodzie. W Arabii Saudyjskiej rozmawiał o wojnach w Syrii i Jemenie oraz o współpracy gospodarczej

 - rozmowa ze Stephenem Mullem, b. ambasadorem USA w Polsce nt. relacji polsko-amerykańskich 

- specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ws. Syrii. Posiedzenie zwołane z inicjatywy m.in. Polski

- prezes Bułgarskiego Związku Piłki Nożnej złożył rezygnację po rasistowskich atakach na piłkarzy Anglii w czasie meczu z Bułgarią w eliminacjach Euro 2020. UEFA wszczęła śledztwo w tej sprawie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: Kamil Zajączkowski (UW), Szymon Kardaś (OSW) 

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 17.27

ans

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspertka: w traktacie francusko-niemieckim brakuje konkretów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 18:45
- Sami politycy niemieccy, opozycja wiedzie tutaj prym, są rozczarowani tym traktatem. Uważają, że kanclerz Merkel postanowiła podreperować swój nadszarpnięty wizerunek w ostatnim czasie - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk na antenie Jedynki. Francja i Niemcy podpisały umowę o współpracy i przyjaźni.
rozwiń zwiń