X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: Wielka Brytania próbuje wyjść z UE zachowując jak najwięcej praw

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 18:29
Porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zawarte między Brukselą a Londynem jest jednym z wielu tematów rozmów unijnych przywódców podczas dwudniowego szczytu, który rozpoczął się w czwartek (17.10) w Brukseli.
Audio
  • O szczycie Wspólnoty decydującym o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Więcej Świata/Jedynka)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas konferencji prasowej mówi o umowie brexitowej w Brukseli
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas konferencji prasowej mówi o umowie brexitowej w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

"Osiągnięte w czwartek porozumienie o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE to spełnienie obietnic o prawdziwym brexicie" - przekonywał tego dnia w Brukseli brytyjski premier Boris Johnson. Wyraził nadzieję, że poprą je posłowie w Izbie Gmin. 

Pierwszy termin brexitu przypadał na 29 kwietnia 2019, jednak został on przesunięty na 31 października. Wielka Brytania jest pierwszym państwem, które opuszcza unijną wspólnotę. - Art. 50. Traktatu o Unii Europejskiej ma po raz pierwszy zastosowanie, stąd wszyscy się uczą. Wielka Brytania próbuje wyjść z UE zachowując jak najwięcej środków, praw - zaznacza Genowefa Grabowska z WSM.  

bruksela 1200.jpg

Siedmioletni budżet UE 

Podczas szczytu UE jest omawiana nie tylko sprawa brexitu, ale perspektywy finansowej na lata 2021 – 2027. Tuż przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska odrzuca najnowszy projekt unijnego budżetu przygotowany przez Finlandię, która kieruje teraz pracami wspólnoty. Premier Morawiecki mówił, że Unii Europejskiej potrzebne są nowe źródła finansowania.

Gość audycji ocenił, że zatwierdzenie siedmioletniego budżetu nie będzie łatwe. - Będzie to szalenie trudne, bo to jest nie tylko ubytek składki brytyjskiej, ale również nowe wyzwania. Bym do tego dodała składki na politykę klimatyczną, bo jeżeli chcemy wyeliminować węgiel, to państwa, których gospodarka na tym się opiera oczekują czegoś w zamian. Są potrzebne ogromne środki - powiedziała prof. Genowefa Grabowska.

Czy Unia Europejska powinna szukać nowych źródeł dochodowych?

UE oprócz składek członkowskich ma tzw. dochody własne, które czerpane są z różnych typów podatków. - Premier Mateusz Morawiecki słusznie wskazał jeszcze możliwości, z których UE mogła by korzystać, nadać znaczący kształt i powiększać ten skromny budżet. Budżet unijny jest tak konstruowany, że opiera się w głównej mierze na składkach i teraz zależy od wysokości procentowej, jaki procent dochodu narodowego państw członkowskich będzie przelewany do budżetu unijnego - zaznaczył ekspert. 

Ponadto w audycji:

- o Europejskim Nakazie Aresztowania dla b. stalinowskiego sędziego Stefana Michnika, który ma postawione 93 zarzuty popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie tzw. zbrodni sądowych. O działaniach związanych z poszukiwaniem stalinowskich zbrodniarzy - także tych w togach i korzystaniu z instrumentów prawa europejskiego i międzynarodowego mówił  prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępcą prokuratora generalnego.

- Czy Orban zostanie premierem Rumunii? Oczywiście nie Viktor Orbán, a Ludovic. To jemu prezydent Klaus Iohannis powierzył misję sformowania nowego rządu po upadku gabinetu Vioricy. Więcej informacji w felietonie Katarzyny Seeman. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania z audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (znawczyni prawa europejskiego, Wyższa Szkoła Menedżerska), prok. Andrzej Pozorski (dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępcą prokuratora generalnego)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 17.27

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE chce brexitu z umową, ale przygotowuje się na brak porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 17:17
Komisja Europejska ma nadzieję, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastąpi zgodnie z porozumieniem, ale uważa, że bardzo prawdopodobny jest negatywny scenariusz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Łukasz Młyńczyk: cały czas wyzwaniem jest brexit

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:57
Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w ubiegły wtorek nazwiska 26 kandydatów na nowych komisarzy. Wśród nich zabraknie Brytyjczyka, ponieważ premier Boris Johnson chce utrzymać termin brexitu, który przypada na 31 października 2019 r. Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed Komisją Europejską? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o brexicie: wydłużenie terminu byłoby korzystniejsze dla opozycji

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 19:21
- Większość badań wskazuje na to, że jeśli konserwatyści czy premier Boris Johnson w tej chwili podejmą zdecydowane działania, to mają szansę na większość parlamentarną - mówi w "Więcej Świata" dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 31 października, czy jednak termin brexitu zostanie przedłużony?
rozwiń zwiń