Zamieszki w Katalonii. Maciej Pawłowski: ta sytuacja jest miniaturą brexitu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:54
- Generalnie nikt w Hiszpanii nie chce wypuścić z rąk Katalonii jako najbogatszego regionu - mówi w "Więcej Świata" Maciej Pawłowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W największych katalońskich miastach doszło do zamieszek w związku z wyrokiem wobec działaczy proniepodległościowych. Czy Katalonia pójdzie śladami Wielkiej Brytanii?
Audio
  • Brexit, Katalonia, Amerykanie na Litwie (Jedynka/ Więcej Świata)
Protesty w Katalonii
Protesty w KataloniiFoto: PAP/EPA/MARTA PEREZ

Katalonia liczy straty po blisko tygodniu protestów. Kilka razy dochodziło do zamieszek, w tym do największych w piątek późnym wieczorem, a potem w nocy z piątku na sobotę. Wszystko to związane jest z katalońską niepodległością i wyrokiem, który zapadł wobec 9 działaczy proniepodległościowych, w tym byłych członków lokalnego, katalońskiego rządu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Zamieszki w Katalonii. Władze zapowiadają "surowe konsekwencje"


Obecny premier Katalonii Quim Torra mówi, że potrzebne byłoby drugie referendum w sprawie niepodległości i chce, żeby rząd centralny w Madrycie zgodził się na przeprowadzenie referendum. Wygląda jednak na to, że premier Hiszpanii Pedro Sanchez nie ma nawet ochoty rozmawiać na ten temat z władzami Katalonii.

Podział w Katalonii

- Katalonia w przekonaniu Pedro Sancheza, i trudno się z tym nie zgodzić, jest w pewnym sensie miniaturą brexitu. Badania opinii publicznej wskazują, że liczba zwolenników i przeciwników niepodległości jest mniej więcej równa. W ostatnim lipcowym badaniu katalońskiego Centrum Badania Opinii nawet 48 proc. osób było przeciwko, a 44 proc. opowiadało się za - twierdzi Maciej Pawłowski. - Z jakiego powodu taka krzycząca, agresywna mniejszość ma dostać ustępstwo w postaci referendum, do którego później mogą nie dopuścić ludzi, którzy mają inne zdani? Tak jak to było 2 lata temu? - pyta Maciej Pawłowski.

Hiszpania nie chce powtórzyć błędu Wielkiej Brytanii

Zdaniem eksperta Jedynki Pedro Sanchez nie chce popełnić błędu byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który zgodził się na referendum w sprawie brexitu, myśląc, że Brytyjczycy odrzucą wyjście z Unii Europejskiej. - Poza tym, że generalnie nikt w Hiszpanii nie chce wypuścić z rąk Katalonii jako najbogatszego regionu, toteż widzimy, jakie mamy od lat problemy, żeby ustalić warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. I jak to wyglądałoby z Katalonią? Występując z Hiszpanii, jakie kompetencje musieliby pozostawić na rzecz Hiszpanii? Czy Katalonia byłaby w stanie stworzyć swoje własne wojsko? Czy byłaby dalej krajem Unii Europejskiej? - dodaje.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Higinio J. Sanchez: to konflikt Katalonii z Hiszpanią i podział samych Katalończyków

Argument ekonomiczny chybiony?

Unia Europejska jest zgodna, że Katalonia po wyjściu z Hiszpanii, nie byłaby członkiem Unii Europejskiej. - Nagle może okazać się, że argument ekonomiczny, który przekonuje wiele osób do popierania niepodległości, może być chybiony. Ekonomia to nie tylko podatki, które Katalonia płaci na resztę kraju, ale również relacje z rynkiem hiszpańskim i rynkami europejskimi - uważa Maciej Pawłowski.

Jakie emocje mogą pojawić się w przypadku kolejnego referendum? Czy konflikt w Katalonii może odbić się na zbliżających się wyborach w Hiszpanii? Jak będzie przebiegał w kolejnych tygodniach?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Miał być triumf Borisa Johnsona, a jest kolejny zwrot akcji w sprawie brexitu. W sobotę Izba Gmin odłożyła głosowanie nad umową rozwodową, jaką Wielka Brytania wynegocjowała z Unią europejską w ubiegłym tygodniu. Najpierw przyjęte mają być inne około brexitowe ustawy. Boris Johnson chciał ponownie poddać pod głosowanie umowę dziś, ale tak się nie stanie. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

- Na Litwę przerzucany jest amerykański ciężki sprzęt wojskowy. Związane jest to z przybyciem do tego kraju 500 amerykańskich żołnierzy. Amerykańskie wojsko na Litwie będzie przebywać przez pół roku. Miesiąc temu litewskie ministerstwo obrony informowało, że Litwa długo i konsekwentnie zabiegała o obecność Amerykanów w tym kraju. O amerykańskich żołnierzach na wschodniej flance NATO: korespondencja Kamila Zalewskiego z Wilna i rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Maciej Pawłowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Instytute)

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Tomasz Wróblewski: sytuacja w Katalonii to pochodna ewolucji w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 21:15
- Sytuacja w Katalonii to także ciekawe spojrzenie także na to, co się dzieje w Unii Europejskiej. Odbieram to jako pochodną ewolucji Unii. Kiedy religia i wartości narodowe są kompromitowane, ludzie w sposób naturalny zaczynają szukać własnej tożsamości - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. 
rozwiń zwiń