Kadencja Junckera. Ekspert: nie rozwiązano problemów w UE

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 19:43
- To była trudna kadencja i niestety problemy występujące w Unii Europejskiej nadal nie są rozwiązane. Kwestia migracji absolutnie nie jest inaczej traktowana w tej chwili, niż była pięć lat temu - powiedziała w audycji "Więcej Świata" była eurodeputowana, prof. Genowefa Grabowska. 
Audio
  • Podsumowanie kadencji J-C Junckera (Więcej świata/Jedynka)
Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, wygłasza przemówienie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, wygłasza przemówienie w Parlamencie Europejskim w StrasburguFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Jean-Claude Juncker pożegnał się dziś z Europarlamentem. Ustępujący szef Komisji Europejskiej wygłosił dziś w Strasburgu pożegnalne przemówienie, w którym podsumował pięć lat pracy na jednym z najważniejszych unijnych stanowisk. Zaznaczył w nim, że jest dumny ze swojego planu pobudzenia gospodarczego, żałował, nie udało się między innymi stworzyć unii bankowej i doprowadzić do zjednoczenia Cypru oraz, że zbyt wiele czasu poświęcił brexitowi.

Brexit, migracja, upolitycznienie KE

- Podczas tej kadencji nie udało się zatrzymać Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej w taki sposób, żeby ona była skuteczna. Termin na wyjście Wielkiej Brytanii minął w kwietniu, został przedłużony o pół roku, teraz do 31 października powinno być wszystko zamknięte. Jednak mamy takie sygnały i z Parlamentu Europejskiego i ze strony Unii Europejskiej, że trzeba będzie jeszcze prolongować, bo Wielka Brytania nie jest jeszcze gotowa na brexit - zaznacza ekspert. 

Gość audycji zwróciła uwagę na to, że nie wszystkie cele zostały zrealizowane, a Unia Europejska nie poradziła sobie z problemem migracyjnym. - Próba przekupienia Turcji, by trzymała zamknięte wrota przed możliwością przejścia migrantów ze Wschodu do Europy była trefna. Juncker powiedział, że to były dobrze wydane pieniądze dla Turcji, która wstrzymywała potok migrantów. Jeżeli tak chce się rozwiązywać politykę migracyjną, że się robi bariery, to nie jest dobry skutek - dodała. 

- Upolitycznianie Komisji Europejskiej moim zdaniem prowadzi donikąd. Polityczny komisarz jako członek KE nie będzie umiał załagodzić konfliktów, które następują. On ma działać w interesie Unii i dbać o wszystkie państwa, bez względu na to, czy prowadzą one politykę, która się podoba czy nie i dopóki nie jest sprzeczna z prawem unijnym - uważa prof. Genowefa Grabowska. 

Ponadto w audycji: 

- Agroparada, czyli manifestacja zwolenników reformy Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) Unii Europejskiej. Korespondencja ze Strasburga Karola Surówki.

- Rozmowy w Soczi prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Ich głównym tematem będzie sytuacja w Syrii. W studiu gościła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Ceremonia intronizacji cesarza Naruhito z udziałem przedstawicieli 190 krajów i organizacji międzynarodowych. O tym w felietonie Katarzyny Semaan. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (WSM), dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu) 

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 17.29

ans


 

Czytaj także

Rolnictwo w UE. Ekspert: jedna z najważniejszych pozycji w budżecie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:47
- Jest to próba pogodzenia wody z ogniem, czyli jednocześnie dowartościowania nas, ale jednak są ważniejsze teki - skomentowała w radiowej Jedynce dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przydzielenie Polsce teki komisarza do spraw rolnictwa w Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o brexicie: wydłużenie terminu byłoby korzystniejsze dla opozycji

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 19:21
- Większość badań wskazuje na to, że jeśli konserwatyści czy premier Boris Johnson w tej chwili podejmą zdecydowane działania, to mają szansę na większość parlamentarną - mówi w "Więcej Świata" dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 31 października, czy jednak termin brexitu zostanie przedłużony?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o UE: Parlament może zrobić Komisji parę "niespodzianek"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 19:19
- Parlament Europejski próbuje wywalczyć jak najwięcej i pokazać swoje miejsce - mówi Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego eurodeputowani pokazali czerwoną kartkę francuskiej kandydatce na komisarza? Jak to skomentował prezydent Emmanuel Macron? Czy Komisja Europejska rozpocznie pracę 1 listopada?
rozwiń zwiń