Ekspert: uzależnienie Węgier od Rosji jest coraz większe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 19:42
23 października 1956 roku w Budapeszcie wybuchła rewolucja przeciwko komunistycznej dyktaturze oraz zniewoleniu przez Związek Radziecki. Dzień ten został ustanowiony świętem narodowym w 1991 przez parlament Węgier. W tym roku uroczystości z okazji 63. rocznicy rewolucji węgierskiej rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na placu Kossutha przed parlamentem w obecności przewodniczącego zgromadzenia narodowego László Kövéra.
Audio
  • Obchody święta narodowego z okazji 63. rocznicy wybuchu rewolucji węgierskiej (Więcej świata/Jedynka)
Budynek Parlamentu w Budapeszcie na Węgrzech - obchodu święta narodowego z okazji 63. rocznicy wybuchu rewolucji węgierskiej
Budynek Parlamentu w Budapeszcie na Węgrzech - obchodu święta narodowego z okazji 63. rocznicy wybuchu rewolucji węgierskiej Foto: PAP/EPA/TAMAS KOVACS

Głównymi motywami rewolucji węgierskiej były m.in. sytuacja gospodarcza w kraju, masowy terror czy brak wolności obywatelskich. Wydarzenia na Węgrzech miały swoje odzwierciedlenia w Polsce. W czerwcu 1956 roku w Poznaniu miał miejsce strajk robotników, w październiku z kolei, wbrew woli Moskwy, wybrano Władysława Gomułkę na pierwszego sekretarza KC PZPR. Dr Dominik Héjj mówił podczas audycji jakie były polskie reakcje na powstanie węgierskie - Polska pomoc w powstaniu jest znana, jeśli chodzi o przykłady politycznej narracji. Na początku węgierskie powstanie zaczyna się od manifestacji w poparciu o polskie przemiany: dojście Gomułki do władzy i głoszenie przez niego tez o polskiej drodze do socjalizmu, czy dwa ważne wydarzenia w Polsce w 1956 roku w czerwcu i w październiku - zaznacza. 

Pamięć ciągle żywa

Powstanie trwało od 23 października do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. W wyniku walk zginęło po węgierskiej stronie 2500 osób, głównie w czasie walk w Budapeszcie ponad 20 tysięcy aresztowano lub internowano, a ok. 200 tysięcy osób uciekło z kraju do Austrii i Jugosławii. Pamięć o tragicznych wydarzeniach jest ciągle żywa wśród węgierskiej społeczności. - To jest wydarzenie historyczne, które dotyka każdego z Węgrów, bez względu na to jakie mieli poglądy. Część tej emigracji do Austrii udała się potem do USA i już tam została. To są wydarzenia, które mocno wpływają na rzeczywistość obywatelskiej tożsamości, która na Węgrzech jest wciąż obecna - stwierdza ekspert.

Bunt przeciwko lewicowej dyktaturze 

Rewolucja 1956 roku była buntem kochającego wolność narodu węgierskiego przeciwko internacjonalistycznej lewicowej dyktaturze - oświadczyła rządząca na Węgrzech konserwatywna partia Fidesz z okazji 63. rocznicy wybuchu powstania. Fidesz zaznaczył, że w rewolucji 1956 roku chodziło o to, iż węgierski naród sam chciał decydować o tym, co się dzieje w jego ojczyźnie. "W pokojowej, bezkrwawej rewolucji wypowiedział się za tym, by wreszcie nie decydowali za niego inni i by Węgry były wolnym, niezależnym i demokratycznym krajem" - podkreśliła partia. W wydanym oświadczeniu czytamy: "Bohaterowie 1956 roku walczyli i oddali życie za taką wolną ojczyznę, która jest suwerenna, którą nie kierują inni, która sama decyduje o swoim losie i swojej gospodarce, w której nie rządzą marionetki i której nikt nie może dyktować, jak i z kim żyją Węgrzy, której nikt nie może odebrać jej kultury i suwerenności narodowej".

1200_Węgry_shutterstock.jpg

Antyrosyjski charakter powstania a dobre relacje z Rosją 

Gość audycji zaznacza, że dzisiaj uzależnienie Węgier do Rosji jest faktem. - Te uzależnienie zamiast się zmniejszać, powiększa się. Mamy wielkie plany, że Węgry przystąpią do korytarza w ramach Trójmorza, a Węgry grają na to, żeby zwiększyć sobie szansę na tańszy gaz z Rosji, bo im się to opłaca - dodaje.

Ponadto w audycji: 

- ustalenia Rosji i Turcji ws. Syrii. Więcej w relacji Michała Strzałkowskiego.

- Soczi: szczyt Rosja - Afryka. Gospodarcza wojna chińsko-rosyjska w Afryce. Gościem w studiu był dr Jędrzej Czerep z PISM. 

- protesty w Niemczech i Holandii przeciw zaostrzaniu polityki ekologicznej UE w stosunku do rolników i ograniczeniom produkcji. Więcej w materiale Adriana Bąka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: dr Dominik Héjj (Instytut Europy Środkowej), dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans 

Czytaj także

Ekspert: kwestia uchodźców syryjskich jest problemem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 18:50
Od ponad doby Turcja z ziemi i z powietrza bombarduje tereny zamieszkałe głównie przez syryjskich Kurdów. Celem operacji wojskowej ma być wyparcie kurdyjskich bojowników i osiedlenie syryjskich uchodźców, którzy do tej pory mieszkali w Turcji. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ocenia, że z terenów objętych walkami uciekło około 60 tysięcy osób. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orban: siłą będziemy strzec swoich granic przed migrantami

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 13:30
- Węgry musiałyby siłą strzec swej południowej granicy z Serbią, aby ochronić granicę Unii Europejskiej, gdyby Turcja spełniła swą groźbę i przepuściła migrantów w kierunku Europy - oświadczył premier Węgier Viktor Orban.
rozwiń zwiń