Relokacja uchodźców. Ekspert: żadne państwo nie wykonało decyzji w stu procentach

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 19:11
- Nałożenie ewentualnych kar na Polskę, Czechy i Węgry za niewykonanie decyzji musiałoby skutkować równie sprawiedliwym nałożeniem cząstkowych kar na te państwa, które przyjęły mniej uchodźców niż rozdzielnik przewidywał i byłaby to dalej idącą zabawa pokazując, że Unia Europejska do śmieszności doprowadza politykę migracyjną - mówiła w audycji "Więcej świata" prof. Genowefa Grabowska. 
Audio
  • Ekspert o opinii rzecznika generalnego TSUE (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polska,Czechy i Węgry złamały prawo UE odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji - taką opinię wydał w czwartek (31.10) rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. "Odmawiając zastosowania tymczasowego i ograniczonego w czasie mechanizmu obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, Polska, Węgry i Republika Czeska uchybiły zobowiązaniom, które na nich ciążą na mocy prawa Unii" - oświadczyła rzecznik generalna TSUE Eleanor Sharpston.

Czy Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo? 

Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r. państwa członkowskie UE miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 r.) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które tylko symbolicznie wzięły udział w relokacji. Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że ich decyzje o odmowie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji miały podstawy w prawie UE. Odmiennego zdania była KE wskazując, że kraje te nie tylko złamały unijne prawo, ale też zasadę solidarności, na której opiera się UE. - Urzędnicy unijni mają swego rodzaju kaca i próbują te państwa, które nie przyjęły ani jednego uchodźcy w jakiś sposób wytykać placami, ale argumentacji ani prawnej, ani merytorycznej tutaj nie ma. Popełniono grzech pierworodny wpuszczając bez zastanowienia wielką liczbę uchodźców, później nie wiadomo było, co z tą grupą zdobić - oceniła ekspert Jedynki. 


Shutterstock migranci 1200.jpg

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa

Gość audycji stwierdziła, że rzecznik generalna TSUE odrzucając argument Polski o zapewnieniu bezpieczeństwa w kraju, nie uzasadniła tego prawem unijnym. - W samej decyzji unijnej było wyraźne stwierdzenie, że przy przy przyjmowaniu uchodźców trzeba znać ich tożsamość, a skoro tego nie można było ustalić, bo osoby te nie posiadały dowodów tożsamości oraz miały starte linie papilarne to nie można było ich zidentyfikować. (...) Państwo ma obowiązek dbałości o swoich obywateli i w tym obowiązku nikt państwa nie wyręczy, ani pani rzecznik ani Unia Europejska - dodała prof. Grabowska. 

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller w odpowiedzi na orzeczenie rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powiedział, że zdaniem polskiego rządu odmowa wykonania decyzji relokacyjnych znajduje oparcie w obowiązujących w unii traktatach. Jak podkreślał Piotr Müller, traktaty te zastrzegają dla państw członkowskich kompetencje w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ponadto w audycji:

- Spotkanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z Jensem Stoltenbergiem; planowane wystąpienie Sekretarza Generalnego NATO w ukraińskiej Radzie Najwyższej. O drodze Kijowa do NATO i rozdzieleniu wojsk w Donbasie. Gościem w studiu był  dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- O książce "Chce wyjść z książki" ("I Want to Leave the Book") autorstwa Davida Lawmana, która ma wyjaśnić dzieciom na czym polega brexit. Wkrótce  ma pojawić się na rynku nakładem wydawnictwa WatAdventure. To pierwsza książka o brexicie przeznaczona dla najmłodszych - informuje "The Independent". Więcej w materiale Katarzyny Semaan. 

Wysłuchaj całej audycji już teraz. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (WSM), dr Adam Eberhardt (OSW) 

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 17.28

PAP/IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak