Dr M. Bonikowska: Komisja Europejska musi ruszyć w nowym składzie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:37
- To jest kluczowe, żeby Komisja Europejska ruszyła maksymalnie do końca tego roku - powiedziała w audycji "Więcej Świata" dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Dlaczego Rumunia opóźnia rozpoczęcie prac nowej Komisji Europejskiej?
Audio
  • Komisja Europejska, Wszystkich Świętych na Litwie i Ukrainie, Nowa Zelandia (Jedynka/ Więcej Świata)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA

1 listopada miała rozpocząć prace nowa Komisja Europejska pod wodzą Ursuli von der Leyen. To jednak nie nastąpiło, ponieważ wciąż całe kolegium komisarzy nie zostało zatwierdzone przez Parlament Europejski. Nowych kandydatów musiały przedstawić Węgry, Francja oraz Rumunia. Dwa pierwsze z tych krajów już to zrobiły, ale przed nimi jeszcze długa procedura weryfikacji. 

Poważniejszy problem dotyczy za to Rumunii, gdzie został odwołany socjaldemokratyczny rząd, natomiast misję utworzenia nowego otrzymał lider opozycyjnej centro-prawicy. Oba polityczne obozy przekonują, że to one mają prawo desygnować swojego kandydata do Komisji Europejskiej.

W związku z tym w Brukseli nadal urzęduje stara Komisja Europejska pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera, która będzie reagować tylko na bieżące wydarzenia.

Komisja nie może ruszyć w niepełnym składzie

- To będzie problem, jeśli ta sytuacja przeciągnie się. Na razie opóźnienie wynosi około 1 miesiąca - przyznaje dr Małgorzata Bonikowska.

Zdaniem eksperta Jedynki kandydaci z Węgier i Francji mają duże szanse na objęcie tek, ponieważ "zostali sprawdzeni i zweryfikowani wstępnie przez przewodniczącą oraz mają także poparcie polityczne swoich krajów i odpowiednie kompetencje".

- Trudno przewidzieć, co zdarzy się w Rumunii, ponieważ trwa tam walka o władzę i ma się nijak do sytuacji w Brukseli. Jeżeli odbywa się taka skrajna walka polityczna, to obie opcje blokują się wzajemnie. Kandydata wystawić jednak trzeba. Teoretycznie robi to rząd, a w Rumunii rządu nie ma (…). Komisja nie może ruszyć, a przynajmniej nigdy tak się nie zdarzyło, żeby nie ruszyła w pełnym składzie - tłumaczy dr Małgorzata Bonikowska.

Co z brexitem?

Kolejnym problemem dla Komisji Europejskiej jest brexit, który nie nastąpił 31 października. Ten termin miał bowiem nie blokować startu nowej KE.

- Według prawa Wielka Brytania powinna wyznaczyć komisarza. Tylko nie wiadomo po co, ponieważ nadal chce wychodzić. Na razie wiemy, że w grudniu odbędą się wybory (w Wielkiej Brytanii - red.) i teoretyczny termin kolejnego wyjścia to styczeń - słyszymy.

Kim są kandydaci na komisarzy unijnych? Czy Wielka Brytania będzie miała komisarza unijnego? Co może spowodować brak nowej Komisji Europejskiej?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Cmentarz Łyczakowski we Lwowie i wileński Cmentarz na Rossie są bardzo ważnymi nekropoliami dla Polaków. Relacje Piotra Pogorzelskiego i Kamila Zalewskiego.

- Po świecie tułali się przez 4 lata, w końcu znaleźli dom w Nowej Zelandii. Małych Polaków przyjęto tak całkowicie bezinteresownie. Mija właśnie 75 lat od przyjazdu ponad 700 polskich dzieci i 100 ich opiekunów na Antypody. O jednej z najsłynniejszych grup polskich uchodźców Wojciech Cegielski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Ekspert o UE: Parlament może zrobić Komisji parę "niespodzianek"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 19:19
- Parlament Europejski próbuje wywalczyć jak najwięcej i pokazać swoje miejsce - mówi Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego eurodeputowani pokazali czerwoną kartkę francuskiej kandydatce na komisarza? Jak to skomentował prezydent Emmanuel Macron? Czy Komisja Europejska rozpocznie pracę 1 listopada?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Wielka Brytania próbuje wyjść z UE zachowując jak najwięcej praw

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 18:29
Porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zawarte między Brukselą a Londynem jest jednym z wielu tematów rozmów unijnych przywódców podczas dwudniowego szczytu, który rozpoczął się w czwartek (17.10) w Brukseli.
rozwiń zwiń