Ekspert: L. Orban musi udowodnić, że jego celem nie było tylko obalenie poprzedniego rządu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 18:55
- Od przewodniczącej Ursuli von der Leyen szedł jasny komunikat, że nie zaakceptuje kandydatów przedstawionych przez rząd Vioricy Dancili - mówi w "Więcej Świata" Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Rumunii powołano nowy rząd mniejszościowy Ludovica Orbana, który desygnuje kandydata na komisarza unijnego. Kto nim będzie?
Audio
  • Rumunia, Saudi Aramco, polityka historyczna Ukrainy, USA i Iran (Jedynka/ Więcej Świata)
Nowy premier Rumunii Ludovic Orban
Nowy premier Rumunii Ludovic OrbanFoto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Rząd Ludovia Orbana uzyskał w parlamencie Rumunii wotum zaufania. Opozycyjna dotąd centroprawicowa Partia Narodowo-Liberalna stworzyła gabinet mniejszościowy, a nowy premier Ludovic Orban zebrał poparcie 240 parlamentarzystów, czyli o 7 więcej niż potrzebował. Dzięki zatwierdzeniu nowego rządu odblokowany zostanie proces nominacji kandydata Rumunii na unijnego komisarza i zakończy się trwający w tej sprawie impas.

ursula von der leyen 1200.jpg
Dr M. Bonikowska: Komisja Europejska musi ruszyć w nowym składzie

Kto kandydatem na unijnego komisarza?

Nowy premier zapowiedział, że szybko przedstawi kandydata swojego kraju do Komisji Europejskiej. Z poparciem prezydenta Klausa Iohannisa dla tej kandydatury nie powinno być problemu. - Jeszcze nie wiemy kto nim będzie. Z nieoficjalnych źródeł jest przypuszczenie, że będzie nim Siegfired Muresan. To jest poseł do Parlamentu Europejskiego, wywodzący się z Partii Narodowo-Liberalnej. Prawdopodobnie on zostanie nominowany na rumuńskiego komisarza ds. transportu - twierdzi Jakub Pieńkowski.

Upadek poprzedniego rządu

10 października w Rumunii upadł socjaldemokratyczny rząd premier Vioricy Dancili. Jednym ze zwolenników obalenia poprzedniego gabinetu był prezydent Klaus Iohannis.

- Rumuński system polityczny cechuje to, że o ile prezydent nie ma specjalnie wielkich uprawnień w sferze polityki wewnętrznej, to tak naprawdę jego głos jest decydujący w polityce zagranicznej i obronnej. Rząd desygnuje kandydata na komisarza do Komisji Europejskiej, ale ze względu na kształt rumuńskiego systemu, trudno wyobrazić sobie, żeby taki kandydat został zaakceptowany w Brukseli przynajmniej przy braku milczącej akceptacji ze strony prezydenta - tłumaczy ekspert Jedynki.

Jakub Pieńkowski wskazuje, że prezydent Rumunii wywodzi się z Partii Narodowo-Liberalnej i "otwarcie zapowiadał, że nie akceptuje przedstawionych przez Viorice Dancile kandydatur".

W niedzielę wybory prezydenckie

W najbliższa niedzielę w Rumunii odbędą się wybory prezydenckie. Wśród kontrkandydatów obecnego prezydenta, jest m.in. Viorica Dancila. Sondaże pokazują zdecydowaną przewagę Klausa Iohannisa, ale nie na tyle dużą, żeby wybory zakończyły się już w pierwszej turze.

- Według sondaży prezydent Iohannis jest absolutnym faworytem i może liczyć na 45-46 proc. głosów. Natomiast jedną z kandydatek jest też do dzisiaj urzędująca premier Viorica Dancila, której bardzo zależało na tym, żeby pójść do wyborów jeszcze jako urzędujący premier. Co prawda szanse na to, że wejdzie do drugiej tury, były nikłe, ale chodziło tutaj o uratowanie własnej pozycji wewnątrz Partii Socjaldemokratycznej, która jest zagrożona - słyszymy.

Dlaczego Ursula von der Leyen nie chciała rozpatrywać kandydatur poprzedniego rządu? Czy Viorica Dancila w przypadku przegrania wyborów prezydenckich, straci stanowisko w Partii Socjaldemokratycznej? Czy doszło do próby zablokowania wyboru nowego rządu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Felieton Piotra Pogorzelskiego o nowej polityce historycznej Ukrainy. Rozmowy z udziałem historyków: Oleksandra Zajcewa i Jarosława Hrycaka z Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.

- Saudyjski gigant naftowy Saudi Aramco potwierdził swą pierwszą ofertę publiczną, która może być największa na świecie i która - jak pisze AFP - podkreśla wolę następcy tronu znaczącego przekształcenia gospodarki kraju głęboko zależnego od ropy naftowej. O zmianach zachodzących w tym kraju Katarzyna Semaan.

- 40. rocznica szturmu radykalnych studentów i działaczy irańskich na ambasadę USA w stolicy Iranu. Zajęli oni budynek placówki i wzięli kilkudziesięciu zakładników, których przetrzymywali przez 444 dni. O Iranie i USA oraz Europie, która inaczej patrzy na ten kraj, rozmowa z dr Wojciechem Grabowskim z Uniwersytetu Gdańskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Wojciech Grabowski (Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 17.27

DS

Czytaj także

Prof. Łukasz Młyńczyk: cały czas wyzwaniem jest brexit

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:57
Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w ubiegły wtorek nazwiska 26 kandydatów na nowych komisarzy. Wśród nich zabraknie Brytyjczyka, ponieważ premier Boris Johnson chce utrzymać termin brexitu, który przypada na 31 października 2019 r. Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed Komisją Europejską? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o UE: Parlament może zrobić Komisji parę "niespodzianek"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 19:19
- Parlament Europejski próbuje wywalczyć jak najwięcej i pokazać swoje miejsce - mówi Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego eurodeputowani pokazali czerwoną kartkę francuskiej kandydatce na komisarza? Jak to skomentował prezydent Emmanuel Macron? Czy Komisja Europejska rozpocznie pracę 1 listopada?
rozwiń zwiń