Prof. K. Wielecki: finanse rozbijają Unię Europejska od środka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:23
- Ograniczenia funduszu spójności będą powodowały zwiększanie się dysproporcji majątkowych, a w konsekwencji napięcia, które będą rozrywały Unię od środka - stwierdził na antenie Jedynki prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
Audio
  • O finansach Unii Europejskiej po brexicie (Więcej świata/Jedynka)
Uczestnicy szczytu Grupy Przyjaciół Spójności w Pradze
Uczestnicy szczytu Grupy Przyjaciół Spójności w PradzeFoto: PAP/EPA/MILAN KAMMERMAYER

Przyjęciem deklaracji zakończył się we wtorek (5.11) w Pradze szczyt Grupy Przyjaciół Spójności, czyli premierów V4 (Polski, Czech, Węgier i Słowacji) oraz przedstawicieli 13 innych państw UE, zainteresowanych utrzymaniem na dotychczasowym poziomie środków na wyrównywanie poziomu życia w Unii. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

W deklaracji podkreślono, że polityka spójności jest podstawowym środkiem inwestycyjnym w UE. Wyrażono także pogląd, że należy zabezpieczyć środki, które nie powinny być niższe od kończącej się perspektywy budżetowej. Ich zdaniem propozycja obniżenia funduszy może być przeszkodą w realizacji celów, jakie zawarte są w traktatach unijnych.

Prof. Krzysztof Wielecki wskazuje, że ponad połowa państw Unii opowiada się przeciwko cięciom w funduszach, zwłaszcza te, które korzystają. - Te, które są płatnikami netto do budżetu europejskiego nie są już tak zachwycone tą perspektywą - mówi gość Jedynki. I wskazuje na kilka aspektów. Zalicza do nich niepewność związaną z brexitem, gdyż będzie mniej płatników.

Wskazuje, że pieniądze przeznaczone na politykę spójności w dużej mierze wracają do płatników, gdyż obdarowani kupują u nich towary i usługi. Podkreśla, że wraz z brexitem zmienia się układ sił politycznych. - Gdzieś się musi przesunąć centrum Europy - tłumaczy. Wylicza też, ile więcej pieniędzy i kto mógłby wpłacać do unijnego budżetu. Jego zdaniem, bez specjalnego wysiłku można zwiększyć unijny budżet. Przestrzega, że ograniczenia funduszu spójności będą powodowały zwiększanie się dysproporcji majątkowych, a w konsekwencji napięcia, które będą rozrywały Unię od środka.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Prezydent Francji Emmanuel Macron z wizytą w Chinach, w ramach której odwiedza Pekin i Szanghaj. O interesach francuskich (ale także i europejskich) w Chinach rozmowa z dr Marcelim Burdelskim z Uniwersytetu Wrocławskiego.

O mocno podzielonej Izbie Gmin i toczącej się obecnie kampanii wyborczej przed przedterminowymi wyborami wyznaczonymi w Wielkiej Brytanii na 12 grudnia.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: prof. Krzysztof Wielecki (Uniwersytet Kardynał Stefana Wyszyńskiego), dr Marceli Burdelski (Uniwersytet Wrocławski)

Felietony: Tomasza Marciniuka, Michał Strzałkowski

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 17.27

ag

Czytaj także

Ekspert: Grupa Wyszehradzka dogaduje się dobrze w podstawowych sprawach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 18:35
- To dobra tradycja Grupy Wyszehradzkiej, że tworzy takie jądro w Europie Środkowej, wokół którego grupują się kolejne państwa - mówi w "Więcej Świata" prof. Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie. O czym rozmawiają prezydenci państw wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu w Czechach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orbán: propozycja nowego budżetu UE jest niesprawiedliwa

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 16:55
Podczas konferencji prasowej przywódców grupy V4 w Pradze szef węgierskiego rządu opowiedział się za likwidacją rabatów, które sprawiają, że niektóre państwa wpłacają do wspólnej kasy mniej w porównaniu ze swoim PKB.
rozwiń zwiń